Advertisement
Advertisement
Eminol | Norway | Sweden | Denmark | Sikunews | Hindi | Tamil | Polsk
Minoritetselever i flertall i 51 av 125 skoler i Oslo
I Oslo har 51 av 125 grunnskoler et flertall minoritetsspråklige elever. Om hvor mange av de som flytter til og fra skolene har minoritetsbakgrunn er uvisst.
Publisert: 02.06.2009 10:11
Av Majoran Vivekananthan
Utdanningsetaten i Oslo, som har tall for det aller meste, mangler oversikt over hvor mange som bruker ordningen med fritt skolevalg. Det er den enkelte skole som fatter vedtak om hvem som skal få bytte skole. En ringerunde til rektorer i Oslo viser at antallet som flytter varierer kraftig.

På Hersleb skole (med 94 prosent minoritetsspråklige elever) i Oslo indre øst har 30 av 138 elever som skal begynne i 8. trinn søkt seg til andre skoler.

På Holmlia skole har åtte av rundt 130 elever søkt om å få bytte skole i år, for Gran skole (med 93 prosent minoritetsspråklige elever) har sju elever søkt seg fra skolen, mens 39 har søkt seg til den.

Mortensrud skole (med 97 prosent minoritetsspråklige elever) har ikke konkrete tall tilgjengelig, men rektor anslår at 40–50 elever flytter fra og til skolen årlig, men at antallet elever holder seg stabilt.

Ingen av rektorene kan gi tall om hvor mange av de som flytter til og fra skolene som har minoritetsspråklig bakgrunn.

E-postaddresse
Ditt navn
Kategorier Nyheter Kulturnytt Det skjer
Format Ren tekst HTML
Intervall Daglig Ukentlig Månedlig
Språk Norsk
Morsmål (valgfritt)

Skriv inn teksten fra bildet:
Share/Save/Bookmark
Innenriks
22.03.2010 08:01
– Dette er en fleksibel opplæringsmodell som gir 18 lærlinger med minoritetsspråklig bakgrunn anledning til å ta fagbrev som helsefagarbeider samtidig med grunnleggende norskopplæring, sier rektor Else Birgitte Roscher-Nielsen ved Oslo Voksenopplæring Smedstua.
Les mer
22.03.2010 07:07
20 år etter Saddam Hussein-regimets gassangrep på Halabja, som tok livet av rundt 5000 kurdere, er det på tide at det internasjonale samfunnet gir kurderne en unnskyldning for den udåden som ble begått mot dem våren 1988, krever partiet Rødt.
Les mer
21.03.2010 12:52
Tros- og livssynsorganisasjoner tar kraftig avstand fra anti-jødiske holdninger, mobbing og trakassering av jøder.
Les mer
21.03.2010 12:43
Muslimhatet er den største rasismetrusselen i vår tid, sier leder i Antirasistisk Senter Kari Helene Partapuoli.
Les mer
19.03.2010 11:19
Islamofobien er økende i Norge. Utspill fra Siv Jensen (Frp) og de norske medienes ensidige dekning av islam og muslimer er blant hovedårsakene.
Les mer
19.03.2010 10:40
– Det eneste som forener Europa i dag er islamofobi, sier Tariq Ali, verdenskjent pakistansk-britisk skribent, forfatter, historiker og politisk aktivist.
Les mer
19.03.2010 10:22
Foran kommunevalget neste år blir innvandringspolitikk en av fanesakene for Oslo Ap. Libe Rieber-Mohn, tidligere statssekretær i Arbeids- og inkluderingsdepartementet,  blir nå lansert som den heteste kandidaten som partiets byrådsleder i 2011.
Les mer
18.03.2010 13:36
Nordre Kråkerud Gård Kysthuset vil etablere et omsorgssenter for enslige asylsøkerbarn på Kure Gård i Rygge.
 
Les mer
18.03.2010 13:27
Hijab er en plikt for alle muslimske kvinnelige voksne, skriver Arisha Moghal, tidligere redaktør i bladet Salam i denne artikkelen.
Les mer
18.03.2010 13:11
Oslo Voksenopplæring oppfordrer flerkulturelle å ta ut retten sin til gratis norskopplæring.
Les mer
18.03.2010 12:08
Seks innvandrerforeninger i Oslo har de to siste årene fått grunnstøtten fratatt på grunn av manglende rapporter og regnskaper og rot med medlemslister.
Les mer
18.03.2010 09:21
Arbeidsdeltakelse, samfunnsforståelse og språkkunnskaper blir en del av det nye danske poengsystemet for innvandrere i Danmark. Nå frykter Antirasistisk Senter og Norsk Innvandrerforum at dette kan bli innført i Norge.
Les mer
17.03.2010 20:03
Mohyeldeen Mohammad sier til VG at han er utvist fra islamskolen han gikk på og venter på å bli kastet ut av den hellige byen Medina i Saudi-Arabia.
Les mer
17.03.2010 12:00
Det er påbudt ifølge Koranen å bruke hijab, men det er likevel frivillig, mener enkelte norskmuslimer.
Les mer
17.03.2010 09:38
Etter NRKs reportasje i helgen om jødehets i norske skoler, har flere engasjert seg i temaet. Kari Helene Partapouli i Antirasistisk Senter og Shoaib Sultan i Islamsk Råd etterlyser holdningsskapende arbeid blant muslimske elever.
Les mer
16.03.2010 16:06

Nestleder i SOS Rasisme Ola Melbye Pettersen, mener beskyldningene i media om organisasjonens pengerot og medlemjuks har sitt utspring i det nazistiske miljøet.

Les mer