Advertisement
Advertisement
Eminol | Norway | Sweden | Denmark | Sikunews | Hindi | Tamil | Polsk
Afrikanske arbeidsinnvandrere i sammenstøt med politiet etter å ha tatt til gatene. Nå får de også støtte fra Vatikanet, som kaller italienske institusjoner for rasistiske.
Foto: flickr.com
Vatikanet forsvarer innvandrere
Stempler italienske politiske institusjoner som "rasismevennlige".
Publisert: 30.01.2010 07:05
Av Claudio Castello
Vatikanets offisielle talerør, L'Osservatore Romano, har i en hardtslående lederartikkel anklaget Italias folkevalgte, regjering og institusjoner for "handlingslammelse og rasismevennlighet" etter flere innvandringsfiendtlige opptøyer siste tiden.

En av de verste foregikk i byen Rosarno. 5000 papirløse afrikanere jobber for jordbruksindustrien og bor under usle forhold. Opptøyer brøt ut i tidlig i januar etter et skyteepisode hvor lokale ungdommer var involvert. Lokalbefolkning og innvandrere ble skadd i sammenstøt mellom de to gruppene og opprørspoliti, og til slutt måtte 2000 afrikanere busses ut av Rosarno etter den verste etniske uroen i Italia siden annen verdenskrig.

– Til tross for omfattende mediedekning har det vært overraskende stille fra politikerne, skriver avisen

Røtter i kolonitiden

L'Osservatore's angrep kom bare dager etter at pave Benedikt hadde oppfordret italienerne til å respektere innvandrere som hadde kommet til landet "på jakt etter et bedre liv". Avisen hevder også at de siste dagers opptøyer var en påminnelse om Italias kolonihistorie i Øst-og Nord-Afrika.

– Italia er fortsatt ute av stand til å ta et oppgjør med fortiden. Landet har et omfattende behov for å håndtere sin nåværende rasismeproblematikk, akkurat slik et åpent sår som må leges, konkluderer lederartikkelen.










E-postaddresse
Ditt navn
Kategorier Nyheter Kulturnytt Det skjer
Format Ren tekst HTML
Intervall Daglig Ukentlig Månedlig
Språk Norsk
Morsmål (valgfritt)

Skriv inn teksten fra bildet:
Share/Save/Bookmark
Utenriks
16.03.2010 13:38
Islamsk organisasjon sjokkerer verden med å trykke en karikatur av muslimenes helligste profet.
Les mer
16.03.2010 09:42
Sammen med Dansk Folkeparti har den danske regjeringen skjerpet reglene for asylsøkere. Asylsøkeren risikerer nå å miste sin oppholdstillatelse i 10 år om han reiser til hjemlandet.
Les mer
11.03.2010 16:00
I dag innsettes Sebastian Pinera som Chiles president.
Les mer
11.03.2010 06:45
Nye dystre tall fra FN viser blant annet at 5000 kvinner på verdensbasis utsettes for æresdrap årlig.
Les mer
04.03.2010 09:08
To britiske muslimske kvinner fikk ikke gå om bord i et fly i Manchester etter å ha nektet å gå gjennom de nye kroppsskannerne.
Les mer
02.03.2010 18:53
Radovan Karadzic sa han skulle redde sitt folk fra å bli mål for krigshandlinger fra bosniske muslimer.
Les mer
02.03.2010 16:00
Innflytelsesrik islamsk lærd har utstedt en verdensomfattende ordre mot terrorisme og selvmordsbombing.
Les mer
25.02.2010 13:03
Kun 16 prosent av de flere tusen modellene som gikk på catwalken under New York Fashion Week var fargede.
Les mer
23.02.2010 09:24
En afghansk innvandrer tiltalt for å ha planlagt terrorbombing i New York, sa seg skyldig da han møtte i retten mandag.
Les mer
17.02.2010 15:55
Tysk regissør satser hardt på kulturprosjekt i Afrika.
Les mer
16.02.2010 20:01
Den palestinske stabsjefen til presidenten Mahmoud Abbas har inntil videre suspendert sin stabsjef Rafiq Husseini, melder den israelske avisa Haaretz. Men Husseini nekter for at opptaket er ekte.
Les mer
11.02.2010 16:58
17 arrestert under en demonstrasjon sist helg.
Les mer
05.02.2010 09:37
Justisminister Knut Storberget presser på for å få til en fengselsavtale.
Les mer
03.02.2010 16:09
Beboerne håper navneskifte vil gi nytt giv for lokalsamfunnet.
Les mer
02.02.2010 12:47
30 muslimske ledere i Mauritania sier nei til kvinnelig omskjæring og går inn for å forby praksisen som uislamsk.
Les mer
02.02.2010 10:00
Haitianere i utlandet sender hjem dobbelt så mye penger som landet får i bistand. Flere bør få lov til å dra, sier den amerikanske politikeren Elliott Abrams. Feil, ifølge USAs minister for indre sikkerhet.
Les mer