Advertisement
Advertisement
Eminol | Norway | Sweden | Denmark | Sikunews | Hindi | Tamil | Polsk
Uforenlig med virkelig islamsk praksis, ifølge religiøse ledere i Mauritania: kvinnelig omskjæring.
Foto: flickr.com
– Kjønnslemlestelse er uislamsk
30 muslimske ledere i Mauritania sier nei til kvinnelig omskjæring og går inn for å forby praksisen som uislamsk.
Publisert: 02.02.2010 12:47
Av Claudio Castello
En gruppe muslimske ledere i det nord-afrikanske landet har sendt ut en religiøs bestemmelse som forbyr kjønnslemlestelse av kvinner, skriver nyhetsbyrået Associated Press.

Kjønnslemlestelse, også kjent som kvinnelig omskjæring, er vanlig på store deler av kontinentet, både blant kristne, muslimer og folk som tror på de opprinnelige afrikanske naturreligionene. Omskjæringen innebærer fjerning av klitoris eller andre deler av det kvinnelige kjønnsorganet.

Omskjæring uten Koran-hjemmel

Cheikh Ould Zein, leder for nettverket Forum for Islamic Thought, sier Koranen ikke gir støtte til å begrense kvinners seksuelle aktivitet.

– Vi har blant annet gått inn for at lederne skal preke mot praksisen i sine moskeer og forsamlinger, sier han til Associated Press.
E-postaddresse
Ditt navn
Kategorier Nyheter Kulturnytt Det skjer
Format Ren tekst HTML
Intervall Daglig Ukentlig Månedlig
Språk Norsk
Morsmål (valgfritt)

Skriv inn teksten fra bildet:
Share/Save/Bookmark