Advertisement
Advertisement
Eminol | Norway | Sweden | Denmark | Sikunews | Hindi | Tamil | Polsk
Lille Saigon i San Francisco. Nå kan innbyggerne i en annen californisk by, Stockton, ønske deg velkommen til sin etnisk vietnamesiske bydel.
Foto: Tri Le/wikipedia.com
Skifter navn til "Lille Saigon"
Beboerne håper navneskifte vil gi nytt giv for lokalsamfunnet.
Publisert: 03.02.2010 16:09
Av Claudio Castello
En bydel i Stockton, som ligger sentralt i California, har nå skiftet navn til "Little Saigon", skriver FOX40 News.

I løpet av året er planen at lokalbefolkningen skal samle nok penger til et skilt som skal vise navneskiftet.

Ønsker revitalisering

Bydelen har en befolkning hvor en stor andel har vietnamesisk opprinnelse. Flesteparten har kommet siden 1975, etter å ha flyktet fra kommunistisk maktovertakelse.

Likevel ligger det en viktig årsak til nanveskiftet. For selv om 70% av bedriftene i området er i vietnamesisk-amerikanske entrepenørers hender og bydelen regnes som et godt eksempel i integreringsarbeidet, har man likevel i årevis slitt med voldskriminalitet og gjenger. Boligboblen som sprakk i 2007 og finanskrisen et år etter har rammet Stockton svært hardt. Arbeidsledigheten ligger på 13 prosent og Forbes Magazine ga byen i 2009 den svært tvilsomme æren som USAs femte farligste. Nå håper folk, både med vietnamesisk-amerikansk og annen opprinnelse, at navneskiftet vil revitalisere lokalsamfunnet.

–  Vi har lenge snakket om en revitalisering av Stockton. Nå har vi gitt oss selv, politiet, forretningsfolk og lokalpolitiske institusjoner sjansen til å skape et nabolag på ordentlig, sier en av intiativtakerne til aksjonen og medlem i "Little Saigon Commitee", Kevin Nguyen til FOX40 News.








E-postaddresse
Ditt navn
Kategorier Nyheter Kulturnytt Det skjer
Format Ren tekst HTML
Intervall Daglig Ukentlig Månedlig
Språk Norsk
Morsmål (valgfritt)

Skriv inn teksten fra bildet:
Share/Save/Bookmark
Utenriks
04.03.2010 09:08
To britiske muslimske kvinner fikk ikke gå om bord i et fly i Manchester etter å ha nektet å gå gjennom de nye kroppsskannerne.
Les mer
02.03.2010 18:53
Radovan Karadzic sa han skulle redde sitt folk fra å bli mål for krigshandlinger fra bosniske muslimer.
Les mer
02.03.2010 16:00
Innflytelsesrik islamsk lærd har utstedt en verdensomfattende ordre mot terrorisme og selvmordsbombing.
Les mer
25.02.2010 13:03
Kun 16 prosent av de flere tusen modellene som gikk på catwalken under New York Fashion Week var fargede.
Les mer
23.02.2010 09:24
En afghansk innvandrer tiltalt for å ha planlagt terrorbombing i New York, sa seg skyldig da han møtte i retten mandag.
Les mer
17.02.2010 15:55
Tysk regissør satser hardt på kulturprosjekt i Afrika.
Les mer
16.02.2010 20:01
Den palestinske stabsjefen til presidenten Mahmoud Abbas har inntil videre suspendert sin stabsjef Rafiq Husseini, melder den israelske avisa Haaretz. Men Husseini nekter for at opptaket er ekte.
Les mer
11.02.2010 16:58
17 arrestert under en demonstrasjon sist helg.
Les mer
05.02.2010 09:37
Justisminister Knut Storberget presser på for å få til en fengselsavtale.
Les mer
02.02.2010 12:47
30 muslimske ledere i Mauritania sier nei til kvinnelig omskjæring og går inn for å forby praksisen som uislamsk.
Les mer
02.02.2010 10:00
Haitianere i utlandet sender hjem dobbelt så mye penger som landet får i bistand. Flere bør få lov til å dra, sier den amerikanske politikeren Elliott Abrams. Feil, ifølge USAs minister for indre sikkerhet.
Les mer
30.01.2010 07:05
Stempler italienske politiske institusjoner som "rasismevennlige".
Les mer
29.01.2010 15:19
Etzaz Hussein (17) har signert for Premier League-storheten Manchester United.
Les mer
28.01.2010 16:52
Antallet registrerte rasistiske og nynazistiske angrep i Russland har gått noe ned siste året.
Les mer
28.01.2010 11:20
Den sittende presidenten Mahinda Rajapaksa har vunnet valget på Sri Lanka. Dette er ille, mener tamilene i Norge.
Les mer
28.01.2010 09:00
Et solid flertall av Dansk Folkepartis velgere ville mistet passet.
Les mer