Det finnes nordmenn som tror at kun «norske» verdier er det som gjelder i
Norge og er verd å kjempe for. Det finnes mange gode «norske»
verdier, som mange må slutte opp om i Norge, mener de.
Nylig uttalte Ola Borten Moe (Sp), stortingsrepresentant fra Sør-Trøndelag og
leder av Stortingets næringskomité, til Adresseavisen.no at
norske verdier er truet fordi den norske kulturen mangler selvtillit.
– For å lykkes i å ønske andre
velkommen, må vi være trygge på vår egen kultur. Problemet er at
vi har alt for lite selvtillit på det norske, hevdet han.
Ikke islamsk
Jeg er
enig i noe av det han sier, og mener at det viktig for etniske
nordmenn å tro på sine verdier og at ingen kan frata dem deres verdier
hvis de selv ikke ønsker det. Så lenge grunnrollen til disse verdiene er sterk nok, kan ingen makt øddelegge dem.
Men jeg er ikke enig når han sier at disse verdiene blir
truet av innvandrere, særlig muslimer. Moe sier:
– Vår
religionsfrihet og ytringsfrihet blir truet hver eneste dag (...) I et
samfunn som blir stadig mer flerkulturelt møter vi store
utfordringer (...) Dette har ført til en til dels mislykket
integreringspolitikk. Først i dag står tvangsekteskap,
kjønnslemlestelse og vold på dagsordenen.
Men hvem har sagt at tvangsekteskap eller kjønnslemlestelse godtas for eksempel innen islam? Mange muslimske land, blant annet Sudan, der kjønnslemlestelse av jenter mest utbredt, forbyr disse handlingene. Selv om noen praktiserer dette, betyr ikke det at de har bakgrunn i verdier som er del i islamsk lære.
Få som ønsker sharia-lov
I en kronikk han skrev like før han døde i april, uttrykte Steinar Lem
sterk bekymring for at muslimer skal komme i flertall i Norge, og at
vi vil få et religiøst samfunn som bygger på eldgamle skrifter.
Enkelte er enige med han og er bekymret for at sharialoven skal
innføres her i landet.
Under valgkampen besøkte Frp-politikere Malmö og den innvandrerdominerte bydelen Rosengård for å undersøke om Siv Jensens svenske skrekkeksempel på snikislamisering også kan skje i Norge. Ifølge ordføreren i Rosengård, Andreas Konstantinides, er det ingen sharialover i bydelen. Man kan praktisere det i sitt privatliv. Konstantinides hadde en annen forklaring på utfordringene i bydelen Rosengård. Ifølge han er fattige, arbeidsløse, hjemløse mennesker overrepresentert i bydelen, mennesker som i tillegg bor svært trangt. Utfordringene skyldes ikke islam eller det at islamistiske grupper agerer med kriminelle handlinger.
Ifølge en meningsmåling som TNS Gallup har utført blant norske muslimer for TV 2, er 72 prosent mot å innføre sharialoven her i landet. 14 prosent vil ha slik lovgiving, og like mange svarte "vet ikke" på spørsmålet.
Sharialoven finnes ikke som et entydig nedskrevet lovverk, men formuleres til enhver tid gjennom ulike skriftlærdes ofte varierende tolkninger av Koranen. Det er mange elementer i sharia som faktisk praktiseres her i Norge, uten at det har truet det norske samfunnet. Eksempler er religiøse ritualer, for eksempel det å be, gifte seg, skille seg, og andre aspekter ved dagliglivet. Så lenge det man gjør ikke er i strid med norske lover, er det ikke et problem.
Det er de ytterliggående elementene i sharialoven som er omstridte
her. Eksempler er dødsstraff, piskeslag ved zina (samleie utenfor
ekteskapet), amputering ved tyveri og så videre. I praksis er det veldig
vanskelig å implementere disse straffene fra sharialovene. Denne typen sanksjoner
praktiseres til en viss grad i Iran og Saudi Arabia. Disse landene
kritiseres ofte av muslimer både i muslimske land og Vesten.
Man kan derfor ikke si at alle muslimer følger sharialovene til
punkt og prikke.
Universelle verdier
Når man spør nordmenn hva «norske»verdier er, er svaret ofte
religionfrihet, demokrati, ytringsfrihet, likestilling og personlig
frihet. Jeg mener at disse verdier ikke er særnorske. De er
universelle verdier, som de fleste er enige i.
Dessuten er nettopp disse verdiene like viktige for mange av oss som tilhører minoritetsgruppen muslimer. Mange muslimer har søkt asyl i Norge, nettopp for å slippe forfølgelse fra udemokratiske og undertrykkende regimer. Hvordan kan de nå true det de har søkt tilflukt fra?
For meg er verdier noe som bygger opp og vedlikeholder et verdig fellesskap. Verdier som innvandrere holder seg til innenfor religiøse eller kulturelle fellesskap, men som ikke påvirker storsamfunnet, er ingen trussel mot det verdifellesskapet vi har i Norge. På samme måte som "norske" subkulturer som rockekulturen eller alternativ religiøsitet ikke truer det store, norske fellesskapet. Det er viktig å jakte på felles verdier som knytter oss sammen.
Norge bør være et samfunn som kan ta opp i seg impulser fra andre kulturer og religioner, uten at det innebærer at nordmenn forkaster det levesett de har i dag. Det er snakk om å ha selvtillit.


Kommenter denne artikkelen
Kommentarer
skrevet av Simon 25.11.2009 22:19
Den muslimske innvandringen er et helt nytt fenomen i europeisk historie, og utfallet av dette sosiale eksperimentet er fremdeles ukjent. Man kan likevel gå ut fra at jo større den muslimske befolkningen i Europa blir, jo sterkere vil kravet bli om at muslimsk kultur skal likestilles med europeiske lands opprinnelige kultur.
For 10-15 år siden var det bare høyreekstremister som snakket om muligheten for et fremtidig muslimsk flertall i Europa.
I dag snakker seriøse innvandringsforskere om det samme. For en muslim er dette kanskje et ønskelig fremtidsscenario. For en som tilhører Europas opprinnelige befolkning og kultur, er det derimot svært lite ønskelig.
Før muslimer beskylder innvandringsskeptikere for rasisme og fordommer, bør de prøve å forestille seg hvordan det ville ha vært hvis rollene var byttet om: Hvis det var de muslimske land som ble gjenstand for masseinnvandring fra det kristne/sekulære Vesten, med økende krav om tilpasning til innvandrernes europeiske kultur, og det mulige fremtidige resultat at muslimer ble i mindretall i sine egne land. Med hånden på hjertet, Sheema Adam, hvor godt tror du muslimer ville likt et slikt alternativt scenario?
skrevet av Seied Mohammad 25.11.2009 23:06
@Simon
Det er ikke noe motsetning mellom forskjellige former av kunst, kultur eller religion. Fordi disse alle stammer fra samme rot (ifl. Albert Einstein). De som prøver å vrangfremstille dette, ved å peke på konflikter mellom forskjellige former av kunst og kultur, har uten tvil vonde hensikt mot alle former av kunst og kultur, uansett hvor de kommer fra Europa eller Asia, om det er muslimer eller kristne.
Møte mellom forskjellige kulturer har alltid ført til økt kunst, kultur og vitenskap. I nyere historie, er USA som er baserer på innvandring og møtestedet for folkeslag former av kunst og kultur og relinger, er bevis på hvordan dette kan føre til vitenskaplige fremgangen.
De høreekstreme grupperinger som har basert seg på store løgner helt siden 1930-tallet, til under 2.verden krigen, og helt til idag, prøver nå å utnytte den negative propagandaen som FrP (og deres papegøye forskerer) sprer for å begrunne sine hat mot medmennesker. Men egentlig ønsker de å skade/drepe alt form for kunst og kultur og vrienskap i Norge, uansett opprinnelse.
skrevet av BM 25.11.2009 23:17
"Kunst og kultur og vrienskap", ja det er Seied Mohammads spesialiteter... :)
skrevet av Seied Mohammad 25.11.2009 23:46
@BM
Ja, takk, Kunst og kultur og vrienskap er blant min spesialiteter. :)
Våre forfedre (uavhengig av rase, religion eller nasjonaliteter) har brukt tusener av år for å utvikle denne menneskelige arven fra generasjon til generasjon . Ett felles menneskelig instans på tvers av nasjoner, raser, religioner, ... og generasjoner.
Denne tidsløse fellesarven som er basert på vår felles menneskelig rot kan forene oss, og hindre krig og konflikter og ... og elendigheter. Når jeg ser noen prøver vrangfremstille alt dette, da blir jeg enda mer ivrig til å forsvare vår felles Kunst og kultur og vrienskap :)
skrevet av Rufus 04.03.2010 11:37
Jeg er nok enig med Albert,vi har fått mye i vår kultur,fra vår felles arv,ta feks strenge-instrumentet,sjakk ,ballspill,det er enn hel del,som vi kan bokføre fra innvandring,også den musilimske delen.Idag er det grådighets poletikk,som er problemet,som forårsaker de store konfliktene og flukten fra eget land.Vi er med i det store korstoget ute, og skaper fremmed-fintelige frykt i eget land,og forfølgese av disse når de kommer til Norge eller Europa.La oss ikke lure av den Brune poletikken som føres i media,la oss heller forene og se sannheten.
skrevet av gg 16.03.2010 21:01
Så mye dumt som strå her at heg ikke vet hvor jeg skal starte...
skrevet av Kari 07.04.2010 17:51
"Når man spør nordmenn hva «norske»verdier er, er svaret ofte religionfrihet, demokrati, ytringsfrihet, likestilling og personlig frihet. Jeg mener at disse verdier ikke er særnorske. De er universelle verdier, som de fleste er enige i."
Så vis oss muslimenes ønske om tilpasse seg religionsfrihet (som betyr toleranse for ulike religiøse syn). Vis oss muslimenes sterke ønske om demokrati (som betyr de parlamentariske bestemmelser, ikke religiøse leveregler. Vis oss hvordan muslimer godtar ytringsfrihet i form av tegninger, meninger osv i media og ellers og kritiske blikk på egen religion og kultur. Vis oss hvordan kvinner i muslimske miljøer er likestilt og har personlig frihet til å leve livene sine som de vil, gifte seg eller ha sex med hvem de ønsker, kle seg som de vil og velge seg den tilværelse de ønsker selv.
DET hadde vært brobygging til den norske kulturen og vist at slike verdier er universelle.