Ifølge arrangøren ser man dette som en ny satsing innenfor norsktamilsk kunst og litteratur.
– Formålet med initiativet var å skape en unik mulighet for tamilske lesere i Norge. For å fremme lesing, tilby muligheter til å skaffe bøker og introdusere verk av forfattere bosatt i Norge, planla vi dette som et heldagsarrangement, sier Rooban Sivarajah fra arrangementskomitéeen i Norway Tamil Book Fair til Utrop.
Grunnen er enkel, mener han:
– Vi har gjort dette for å oppmuntre til lesing, gi tilgang til bøker og presentere verk av norske-tamilske forfattere. Arrangementet ble lagt opp som to parallelle programmer: I en hall ble bøker utstilt og solgt, samtidig som ni bøker utgitt av tamilske forfattere bosatt i Norge ble presentert.
Vil ha årlig bokmesse
Lenge har kulturmiljøet blant tamiler hatt et sterkt ønske om å etablere en årlig bokutstilling som et eget arrangement.
Norsk-tamilske lesere kunne fordype seg i mange sjangre.
Foto : Sanjayan Selvamanickam
Utstillingen omfattet bøker innen mange sjangre, som roman, novelle, dikt, essay, barnebøker, språk og grammatikk, blant annet.
– Vi har et sterkt ønske om å videreføre dette som en årlig bokmesse med lanseringer i et enda bedre format i årene som kommer.
Ganske bekymret for svekkede leseferdigheter
For å skape mer oppmerksomhet kom Fauzer Mahroof, en britisk-tamilsk kulturaktivist, på besøk fra London.
– Han hadde med seg over hundre ulike boktitler.
Sivarajah er også bekymret for at leseferdighetene, også blant norsktamiler, er i tilbakegang.
– Vi ser på verdensbasis at lesevanene har blitt kraftig redusert, og i tamilske miljøer er dette særlig merkbart. Fordypet lesing og den dype søken etter innsikt er i ferd med å forsvinne. Overfloden av informasjon på sosiale medier gjør oss til “overflatelesere”.
De ni bøkene som ble lansert var:
Akitham (Våpen) – novellesamling, av Navamagan – presentert av Rooban
Sivarajah
Norsk dikt oversatt til Tamilsk av Banubharathi – presentert av Kavitha Laxmi
Alderdom: Livets fylde, av Loganathan Subramaniam – presentert av Rajani
Kugathasan
Sjiraffens språk, av Sanjayan Selvamanickam – presentert av Sivathas
Sivabalasingam
Det stjålne havet og de forsvunne menneskene, av Newton Marianayagam –
presentert av Sarvendra Tharmalingam
Motstandspolitikk, av Rooban Sivarajah – presentert av Farzan Basir
En slik kjærlighet, av Nilani Thirukumaran – presentert av Mary Ilankeeran
Fattigdommens fengsel, av Thiyagalingam – presentert av Yoga Ganesh
Kallaththoni (Stjålen båt) av N. Saravanan – presentert av Rajan Chelliah