
- Ny kampanje tar oppgjør med hatprat i norske klasserom - 04.12.2025
- Osman hjelper andre med psykisk helse - 03.12.2025
- Film om komplekse menneskelige relasjoner - 03.12.2025
Forskningsinstituttet NORCE nylig en undersøkelse om mangfold og inkludering ved universitetet. Hensikten var å fremskaffe et kunnskapsgrunnlag som skal støtte utviklingen av en ny handlingsplan for mangfold for perioden 2025–2027.
– Undersøkelsen representerer det første systematiske forsøket på å kartlegge ansattes og studenters erfaringer og opplevelser knyttet til mangfold ved UiB, forklarer Tonje Fyhn.

Fyhn er forsker ved NORCE, og hadde ansvaret for kartleggingen. Hun var mest overrasket over en spesiell ting.
– Svarene viste hvor tydelig informantene mente at utfordringene handlet om organisasjonens manglende interesse for mangfold.
Majoriteten har blindsoner
Om lag 1500 respondenter svarte på spørreundersøkelsen, og i tillegg ble det gjennomført fokusgruppeintervjuer. Tre på norsk og ett på engelsk, med til sammen 24 personer.
Fyhn forklaret at respondentene ble bedt om å vurdere hvor godt UiB jobber med å fremme likestilling og hindre diskriminering, og de ble bedt om å svare på sin tilhørighet til arbeidsmiljøet.
– De som oppgav at de tilhørte en minoritet, rapporterte gjennomgående lavere skår på begge disse skalaene, sammenlignet med dem som ikke oppfattet seg som en minoritet.
Forskjellene er statistisk signifikante, og funnene indikerer at opplevelsen av marginalisering har strukturelle trekk.
– Jeg tror det er viktig å anerkjenne at man som en del av majoriteten har noen blindsoner, som med fordel kan utforskes, sier Fyhn.
Lite tematisering av mangfoldet
En fellesnevner fra studien er at mangfold i liten grad ble tematisert i hverdagen på universitetet.
Videre har dette ført til uønskede konsekvenser, slik som skjeve rekrutteringsprosesser, språkbarrierer og manglende tilrettelegging. I verste fall også mikroaggresjoner og trakassering, forklarer Fyhn.
– Her handler det ikke om negative holdninger til mangfold, men snarere om manglende bevissthet og interesse for mangfold, både i organisasjonen som helhet, og i det enkelte arbeidsmiljø, sier hun.






