Tusener av venezuelanere har det siste tiåret søkt tilflukt i Chile, et av Sør-Amerikas mest stabile og velstående land, og mange av dem har ikke lovlig opphold.
Kast, som hører til på ytterste høyrefløy i Chile, har gjort det klart at han vil føre en langt strengere innvandringspolitikk dersom han blir Chiles neste president.
Sist uke oppfordret han de rundt 330.000 udokumenterte innvandrerne som trolig befinner seg i Chile, til å forlate landet frivillig om han blir president. Ellers blir de deportert.
Kast beskylder immigranter som oppholder seg ulovlig i Chile, for å stå bak en kraftig økning i voldelig kriminalitet de siste årene.
Siden 2015 har over 1,5 millioner venezuelanere flyktet til Chile på grunn av den humanitære og politiske krisen i hjemlandet.
I første valgrunde forrige helg vant venstrekandidaten Jeanette Jara, men ingen fikk rent flertall. Kast ventes å vinne i neste valgrunde fordi to andre høyrekandidater stiller seg bak ham.
Den neste presidenten overtar 11. mars neste år når den sittende presidenten fra venstresiden, Gabriel Boric, trer av.
(©NTB)






