
Foto: IStock/Portra
Norge og 24 andre land tilbyr å gi støtte til pasienter fra Gaza som får behandling på den okkuperte Vestbredden.
Latest posts by NTB /Utrop (see all)
Landene tilbyr seg å bidra økonomisk, med helsepersonell og utstyr. Samtidig oppfordrer de Israel å gjenopprette en medisinsk korridor fra Gaza til den okkuperte Vestbredden, inkludert Øst-Jerusalem.
Blant de 25 landene som står bak den felles uttalelsen, er blant annet Danmark, Sverige, Finland og Storbritannia, Tyskland og Frankrike.
– Videre ber vi Israel om å oppheve restriksjonene på leveranser av medisiner og medisinsk utstyr til Gaza, i tråd med Israels forpliktelser etter folkeretten, inkludert internasjonal humanitærrett. Vi ber også om at FN og andre humanitære aktører umiddelbart og fullt ut gis mulighet til å utføre sitt livreddende arbeid i Gaza, heter det i uttalelsen.
(©NTB)






