
Frankrikes regjering presenterte mandag 6. juli en ny nasjonal handlingsplan mot rasisme, antisemittisme og diskriminering knyttet til opprinnelse. Ifølge Le Monde skal planen gjelde fra 2026 til 2029.
Planen, kjent som PRADO, inneholder 55 tiltak fordelt på fire hovedområder. Den skal blant annet styrke undervisning og holdningsarbeid i skolen, bedre oppfølgingen av ofre, gi mer opplæring til offentlige ansatte og skjerpe arbeidet mot diskriminering i arbeidsliv og boligmarked.
Franske myndigheter viser til at nær 1,7 millioner personer i Frankrike hvert år utsettes for rasistiske, antisemittiske eller diskriminerende ytringer eller handlinger.
– Spørsmålet er ikke bare hvor mange tiltak en handlingsplan inneholder, men om tiltakene faktisk endrer hverdagen til dem som rammes av rasisme og diskriminering.
Aktivister savner sterkere gjennomføring
Flere organisasjoner og aktivister mener planen i for stor grad viderefører eksisterende tiltak, skriver Le Monde. Kritikken handler særlig om at planen ikke har et tydelig nok apparat for gjennomføring, ansvarliggjøring og måling av resultater.
Den franske menneskerettighetsinstitusjonen CNCDH har også tidligere kritisert myndighetenes arbeid på feltet. Ifølge Le Monde mener kritikere at den forrige planen bare delvis ble fulgt opp i praksis, selv om myndighetene selv viser til at 70 prosent av tiltakene ble gjennomført.
Et annet stridspunkt er rettsoppfølgingen. Le Monde viser til tall der mange saker om rasistiske lovbrudd henlegges, og der få saker ender med domfellelse. Det gjør at organisasjoner stiller spørsmål ved om nye planer vil få effekt uten sterkere juridisk og politisk oppfølging.








