
Foto: UNICEF/UNI951456/Mohamed Dawod
- Sudanere samles foran regjeringen i dag: – Stopp krigen i Sudan - 29.10.2026
- Utrops utgave 42 – 2026 er ute nå! - 28.10.2026
- Forside av utgave 42-2026 - 28.10.2026
Sudanere i Norge og andre som ønsker å vise støtte til det krigsrammede landet, er invitert til en markering i regjeringskvartalet i Oslo onsdag 28. oktober.
Bak arrangementet står Kandaka Union Norge, som har gitt markeringen navnet «Stopp krigen i Sudan».
Markeringen kommer mens krigen mellom Sudans regjeringshær og den paramilitære gruppen Rapid Support Forces (RSF) fortsatt pågår. Konflikten brøt ut i april 2023 og har ført til omfattende lidelser for sivilbefolkningen.
Tar Sudan-krigen til regjeringskvartalet
Med markeringen retter Kandaka Union Norge oppmerksomheten mot en krig som har pågått i mer enn tre år. Arrangementet finner sted i regjeringskvartalet, der flere av landets viktigste politiske beslutninger tas.
«Stopp krigen i Sudan» er budskapet fra arrangøren Kandaka Union Norge.
Krigen har drevet millioner på flukt
Krigen i Sudan startet 15. april 2023 etter at konflikten mellom landets regjeringshær og RSF utviklet seg til åpne kamper. Siden har kampene rammet store deler av landet og drevet millioner av mennesker fra hjemmene sine.
Både mennesker som fortsatt befinner seg i Sudan, og dem som har flyktet til nabolandene, er berørt av den humanitære krisen. Konflikten har også gjort det vanskelig for hjelpeorganisasjoner å nå frem til mennesker som trenger mat, helsehjelp og beskyttelse.
Krigens konsekvenser har fått stor internasjonal oppmerksomhet. FN og humanitære organisasjoner har gjentatte ganger advart om situasjonen for sivilbefolkningen.







