Frp og Høyre: – Byer bør si nei til flyktninger

Flere østlandsbyer, som Sarpsborg, opplever utfordringer knyttet til sekundærflyktninger.
Foto: Wikicommons/Thomas M. Hansen
Flere østlandsbyer opplever utfordringer når flyktninger flytter dit fra andre steder i landet. Frp og Høyre mener kommunene har grunn til å si nei til å bosette flere.

Norske kommuner er bedt om å bosette 13.000 flyktninger neste år, mot 10.000 så langt i år. De aller fleste av disse er ukrainere på flukt fra krigen med Russland.

Samtidig opplever flere bykommuner, blant dem Sarpsborg, en betydelig tilflytting av flyktninger fra andre deler av landet. Det kalles sekundærflyktninger.

Innvandringspolitisk talsperson Erlend Wiborg (Frp) vil at kommunene skal kunne stoppe å bosette flere.
Foto : Frp/ Bjørn Inge Bergestuen

– Jeg mener at kommunene nå bør si nei til å bosette flere med den situasjonen de er i, sier innvandringstalsmann for Frp, Erlend Wiborg.

Høyre er enig i at det trengs en strengere innvandringspolitikk.

– Vi er tydelige på at dette er opp til kommunene, og en god grunn til å si nei er at kommunen har levekårsutfordringer fra før, sier Tage Pettersen, innvandringspolitisk talsmann.

Les saken i NRK