Hjem Nyheter Verden Flere Hamas-siktelser i Europa – PST kobler norsk sak til større etterforskning

Flere Hamas-siktelser i Europa – PST kobler norsk sak til større etterforskning

Politiets sikkerhetstjeneste har nylig pågrepet to menn i Bergen i en sak som knyttes til en større europeisk etterforskning av mulige våpenleveranser til Hamas.
En dansk statsborger er pågrepet nær København etter en europeisk arrestordre fra tyske myndigheter. Han mistenkes for å ha deltatt i våpenleveranser til Hamas. Samtidig er to menn i Bergen siktet i en norsk sak som skal ha forbindelse til den samme europeiske etterforskningen.
En dansk statsborger er pågrepet nær København etter en europeisk arrestordre fra tyske myndigheter. Han mistenkes for å ha deltatt i våpenleveranser til Hamas. Samtidig er to menn i Bergen siktet i en norsk sak som skal ha forbindelse til den samme europeiske etterforskningen.

Tysk føderal påtalemyndighet opplyser at en dansk statsborger, omtalt som Yousif C., ble pågrepet nær København 27. mai. Pågripelsen skjedde etter en europeisk arrestordre fra Tyskland.

Ifølge tyske myndigheter er mannen mistenkt for medlemskap i Hamas, forberedelse av en alvorlig statsfarlig voldshandling og brudd på våpenlovgivningen.

Han skal ifølge siktelsen ha overlevert fem pistoler og ammunisjon til en annen person i juli 2025. Våpnene skal deretter ha blitt sendt videre til Wien. Tyske myndigheter mener formålet var å forberede angrep mot israelske eller jødiske mål i Tyskland og Europa.

Omtalt i tyske medier

Dermed fremstår hovedopplysningene i saken som bekreftet av uavhengige kilder: Pågripelsen har skjedd, den er knyttet til en tysk etterforskning, og mistanken gjelder våpenleveranser til Hamas-nettverk i Europa.

Norsk kobling: To menn pågrepet i Bergen

Utviklingen har også en norsk side. PST pågrep nylig to menn i 40-årene i Bergen-området. De er siktet for å ha vært involvert i overlevering av våpen til Hamas i fjor sommer.

Ifølge PST var våpnene ment for et mulig terrorangrep mot jødiske og israelske mål i Vest-Europa. Begge mennene nekter straffskyld.

Bergens Tidende har meldt at den norske saken har tilknytning til den større tyske etterforskningen. Det betyr at Norge ikke bare berøres indirekte av utviklingen i Europa, men inngår i et mulig større etterforskningskompleks.

Saken viser hvordan krigen i Midtøsten også påvirker sikkerheten til minoriteter i Europa.

Jødiske og israelske mål mer utsatt

PST har tidligere vurdert at jødiske og israelske mål i Norge har vært mer utsatt etter krigen i Gaza og den skjerpede sikkerhetssituasjonen i Europa.

I oktober 2024 ble terrortrusselnivået i Norge midlertidig hevet fra moderat til høyt. Da viste PST særlig til trusselen mot jødiske og israelske institusjoner og interesser.

I 2026 er det generelle terrortrusselnivået i Norge vurdert som moderat, men norske sikkerhetsmyndigheter følger fortsatt utviklingen tett.

Et europeisk mønster

Sakene i Tyskland, Danmark, Østerrike, Storbritannia og Norge peker mot et bredere europeisk trusselbilde. Flere personer er pågrepet i ulike land, og mistanken gjelder våpen, ammunisjon og mulige planer mot jødiske og israelske mål.

For Norge reiser dette flere spørsmål om hvordan myndighetene skal beskytte jødiske miljøer uten å skape unødig frykt.