Hjem Nyheter Notis Zara får kritikk for reklamekampanje i lys av Gaza-krigen

Zara får kritikk for reklamekampanje i lys av Gaza-krigen

Den spanske klesgiganten kritiseres for en ny kampanje med kropper pakket i plast og omgivelser som ligner ruiner.
Den spanske klesgiganten kritiseres for en ny kampanje med kropper pakket i plast og omgivelser som ligner ruiner.

Zara får sterk kritikk etter å ha brukt dukker som mangler lemmer omgitt av det som kan assosieres med ruiner i sin nye reklamekampanje, ifølge minmote.no.

Bildene blir sammenlignet med ødeleggelsene i Gaza, både i deres egne kommentarfelt, i nettaviser og i sosiale medier.

I bildene, som er en del av kampanjen «The Jacket», poserer også modell Kristen McMenamy med mannekenger som er innhyllet i hvitt tøy og plast.

Flere av bildene ser ut til å være slettet fra Zaras nettsider og sosiale medier.

Slettet og beklaget på Instagram

Inditex, som eier Zara, sier ifølge Reuters at endringen var en del av den normale prosedyren for å forfriske innhold. De kommenterer ikke boikott-oppfordringene, men sier at “Atelier”-kolleksjonen ble landet i juli og bildene ble tatt i september.

I innlegget hevder de at kampanjen ble arbeidet med i juli og bildene tatt i september, og er tatt i en kunstnerisk kontekst, ifølge minmote.no.

– Vår reklamekampanje, som ble startet opp i juli, og fotografert i september, viser en bildeserie med uferdige skulpturer i en studio. Kampanjen hadde som formål å vise håndverksprodukter i en kunstnerisk kontekst. Dessverre ble noen kunder fornærmet av disse bildene, som nå har blitt fjernet, og så noe helt annet i dem enn det som var tanken da de ble tatt, skrev kjeden på sin Instagram-side.

Unnskyldningen har likevel ikke blitt tatt godt imot av pro-palestinske nettdebattanter, som har tatt til sosiale medier for å kreve boikott av kjeden, under hastaggen #boycottzara.

– Jeg bryr meg ikke om bildene ble fotografert i september, dere velger å publisere det NÅ??!!!, skriver en bruker.

– Det er faktisk ingen unnskyldning her, skriver en annen.

– Forklaring uten unnskyldninger???, skriver en annen.

– Vi er lei av merkevarer som lager kvalmende reklamekampanjer, og så kommer med falske unnskyldninger, skriver en annen.