Hjem Nyheter Nesten 45 prosent av ukrainske flyktninger i arbeidsfør alder er i jobb
Flere ukrainere kommer i arbeid

Nesten 45 prosent av ukrainske flyktninger i arbeidsfør alder er i jobb

Stadig flere ukrainske flyktninger er i jobb i Norge, men mange deltar fortsatt i introduksjonsprogrammet.
Foto: Norsk-ukrainsk venneforening
Omtrent 23.250 ukrainere i alderen 20 til 66 år, som kom til Norge etter Russlands fullskalainvasjon, var i jobb i mai 2026. Det er 6.000 flere enn på samme tid i fjor, viser foreløpige tall fra SSB.
Omtrent 23.250 ukrainere i alderen 20 til 66 år, som kom til Norge etter Russlands fullskalainvasjon, var i jobb i mai 2026. Det er 6.000 flere enn på samme tid i fjor, viser foreløpige tall fra SSB.

Stadig flere ukrainske flyktninger i Norge er i jobb. I mai 2026 var 44,8 prosent av ukrainerne i alderen 20 til 66 år, som innvandret etter invasjonen 24. februar 2022, registrert i arbeid.

Det viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

Til sammen utgjør dette rundt 23.250 personer. I mai 2025 var andelen i jobb 36,8 prosent. Økningen skyldes ifølge SSB både at flere ukrainere har kommet i arbeid, og at færre nye ukrainere har innvandret til Norge den siste tiden.

«Andelen i jobb har økt fra 36,8 prosent i mai 2025 til 44,8 prosent i mai 2026.»

Mange deltar fortsatt i introduksjonsprogram

SSB peker på at den relativt lave andelen i arbeid må ses i sammenheng med at mange ukrainere kom til Norge på kort tid, og at mange nyankomne flyktninger deltar i introduksjonsprogrammet den første tiden i landet.

Tallene omfatter bare lønnstakere, ikke selvstendig næringsdrivende.

Blant ukrainerne som jobber i Norge og kom etter invasjonen, er litt under 60 prosent kvinner. De fleste er unge: rundt 60 prosent av lønnstakerne er under 40 år, mens om lag fire prosent er over 55 år.

Troms har høyest andel i jobb

Ukrainerne som kom etter invasjonen, bor spredt i hele landet. Ifølge SSB er Vestland fylket med flest ukrainere i jobb, noe som også henger sammen med at fylket har mange bosatte ukrainere.

Troms har den høyeste andelen i jobb. Der er omtrent halvparten av de bosatte ukrainerne i arbeidsfør alder registrert som lønnstakere.

Flest jobber i handel og service

Seks av ti ukrainske lønnstakere som kom etter invasjonen, jobber i helse- og sosialtjenester, varehandel, overnatting og servering eller industri.

På mer detaljert næringsnivå er detaljhandel den største enkeltgruppen. SSB oppgir at én av ti ukrainske lønnstakere jobber i denne næringen.

Tallene kan gi grunnlag for lokale oppfølginger om hvorfor noen fylker og kommuner lykkes bedre med arbeidsinkludering enn andre, og hva som skjer når flere ukrainske flyktninger går ut av introduksjonsprogrammet.