
Foto: Østfold Arbeiderparti
Ap-politiker Hashim Abdi ber muslimske samfunnsaktører ta et tydeligere oppgjør med radikal islamisme og negative holdninger til skeive, skriver VG.
Uttalelsene kommer etter terrorangrepet under Pride-feiringen i Berlin, der én person ble drept og 29 ble skadet. Ifølge VG etterforskes angrepet som islamistisk terror, og gjerningsmannen skal ha hatt tilknytning til islamistiske miljøer.
Abdi, som selv er muslim og har somalisk bakgrunn, mener homofili fortsatt er et tabubelagt tema i deler av muslimske miljøer. Han sier til VG at det finnes holdninger mot skeive som ikke utfordres tydelig nok.
– Det er berøringsangst, sier Hashim Abdi til VG.
Frykter mer hat mot muslimer
Abdi understreker samtidig at kampen mot ekstremisme ikke må bli en kollektiv mistenkeliggjøring av muslimer. Han mener tvert imot at muslimske miljøer selv har interesse av å ta et tydeligere ansvar, både for å beskytte skeive og for å hindre at høyreekstreme bruker slike angrep til å spre muslimfiendtlighet.
Debatten etter Berlin-angrepet har også fått en norsk politisk dimensjon. Flere har etterlyst tydeligere språk om islamistisk ekstremisme, mens andre advarer mot en debatt som kan ramme brede muslimske miljøer.
For Abdi handler det om å klare to ting samtidig: å være tydelig på ideologien bak angrep som rettes mot skeive, og å unngå at vanlige muslimer gjøres ansvarlige for terroristers handlinger.
Vil ha flere muslimske stemmer
Abdi mener muslimske politikere og samfunnsaktører bør delta mer aktivt i samtalen. Han tror hans egen bakgrunn kan gjøre det lettere å bli hørt når han tar opp temaet.
Saken berører flere betente spørsmål samtidig: islamistisk ekstremisme, homofobi, minoriteters ansvar i offentligheten og faren for økt rasisme mot muslimer. For skeive muslimer kan debatten være særlig krevende, fordi den handler både om trygghet i storsamfunnet og om aksept i egne miljøer.








