Hjem Nyheter Nytt Kirkens Nødhjelp sier nei til Trumps bistandsmilliarder

Kirkens Nødhjelp sier nei til Trumps bistandsmilliarder

Utenlandssjef Arne Næss-Holm (bilder) viser blant annet til at president Donald Trump har gjeninnført den såkalte Mexico City-politikken, som legger begrensninger på amerikansk bistand til organisasjoner som utfører, støtter eller henviser til abort.
Foto: Håvard Bjelland /Kirkens Nødhjelp
USA setter av rundt to milliarder dollar til trosbaserte og lokale hjelpeorganisasjoner. Kirkens Nødhjelp vil ikke søke om pengene fordi organisasjonen mener amerikanske krav om blant annet abort, kjønnsbekreftende behandling og mangfold strider mot egne verdier og humanitære prinsipper.
USA setter av rundt to milliarder dollar til trosbaserte og lokale hjelpeorganisasjoner. Kirkens Nødhjelp vil ikke søke om pengene fordi organisasjonen mener amerikanske krav om blant annet abort, kjønnsbekreftende behandling og mangfold strider mot egne verdier og humanitære prinsipper.

Trump-administrasjonen kunngjorde 6. august en ny satsing på totalt to milliarder dollar til trosbaserte og lokale organisasjoner som arbeider med global helse og nødhjelp.

Av beløpet skal 1,4 milliarder dollar gå til helsearbeid i mer enn 20 land, mens 538 millioner dollar skal brukes på nødhjelp i 16 kriser. Ifølge amerikanske myndigheter er dette den største satsingen på trosbaserte aktører innen global helse på mer enn 20 år.

Pengene skal blant annet kanaliseres gjennom internasjonale organisasjoner som World Vision, Compassion International og Samaritan’s Purse.

Kirkens Nødhjelp vil ikke søke

Kirkens Nødhjelp sier til Panorama Nyheter  at organisasjonen ikke vil søke om amerikansk finansiering under de aktuelle ordningene.

Utenlandssjef Arne Næss-Holm viser blant annet til at president Donald Trump har gjeninnført den såkalte Mexico City-politikken, som legger begrensninger på amerikansk bistand til organisasjoner som utfører, støtter eller henviser til abort.

Panorama skriver at Trump-administrasjonen også har innført regler som begrenser støtte til blant annet kjønnsbekreftende behandling og programmer knyttet til mangfold, inkludering og likestilling.

– Dette er betingelser vi ikke kan godta fordi disse reglene går imot humanitære prinsipper og Kirkens Nødhjelps verdier og forpliktelser, sier Næss-Holm til Panorama.

Han understreker samtidig at organisasjonen mener det er positivt at USA setter av penger til global helse, men reagerer på vilkårene som følger finansieringen.

Norske organisasjoner vurderer pengene ulikt

Andre norske trosbaserte bistandsaktører stiller seg annerledes.

ADRA International samarbeider med World Vision og får midler fra den nye satsingen til helsearbeid på Madagaskar og i Kongo. ADRA Norge opplyser imidlertid at dette ikke direkte berører deres egne prosjekter eller partnere.

Misjonsalliansen sier at organisasjonen kan vurdere framtidige amerikanske utlysninger dersom kravene er i tråd med egne prinsipper, strategi og faglige prioriteringer.

Caritas Norge har på sin side ingen planer om å søke gjennom denne satsingen nå, men omtaler den nye amerikanske finansieringen som positiv i en tid med store humanitære behov.

Frykter bistanden blir styrt av politiske krav

Paraplyorganisasjonen Digni, som har 17 norske medlemsorganisasjoner og kirkesamfunn, peker på at trosbaserte organisasjoner mange steder har sterk lokal tillit og et omfattende nettverk.

Samtidig etterlyser Digni åpenhet om hvilke krav som følger pengene og hvor forutsigbare slike støtteordninger er.

Diskusjonen illustrerer et dilemma for trosbaserte hjelpeorganisasjoner: Store nye bistandsmidler kan finansiere livreddende arbeid, samtidig som politiske vilkår kan begrense hvilke tjenester organisasjonene kan tilby eller støtte.

For Kirkens Nødhjelp går grensen ved krav organisasjonen mener strider mot humanitære prinsipper.

Den amerikanske satsingen kommer samtidig etter omfattende kutt i USAs øvrige bistand, som flere hjelpeorganisasjoner har advart om kan få alvorlige konsekvenser for mennesker i utsatte områder.