Hjem Nyheter Barn blir avvist på grunn av hudfarge – barnehageansatte vet ikke alltid...

Barn blir avvist på grunn av hudfarge – barnehageansatte vet ikke alltid hva de skal gjøre

En ny fagbok tar opp hvordan barnehageansatte møter rasisme og forskjellsbehandling blant barn.
Foto: BBC creative / Unsplash
Barn som ikke får være med i leken. Voksne som nøler med å gripe inn. En ny fagbok setter søkelys på situasjoner som kan være vanskelige å håndtere i barnehagen.
Barn som ikke får være med i leken. Voksne som nøler med å gripe inn. En ny fagbok setter søkelys på situasjoner som kan være vanskelige å håndtere i barnehagen.

Barn som ikke vil sitte ved siden av andre barn på grunn av hudfarge. Barn som nekter å holde hverandre i hånden, eller som ikke ønsker å invitere enkelte til bursdag.

Dette er blant erfaringene barnehageansatte forteller om i arbeidet til førsteamanuensis Therese Marie Ignacio Bjørnaas ved Dronning Mauds Minne Høgskole. Hun har skrevet en fagbok om rasisme i barnehagen, omtalt av i Barnehage.no.

Barn avviser andre på grunn av hudfarge

Bjørnaas har blant annet intervjuet 40 personer med tilknytning til barnehager rundt om i Norge. Av disse hadde 13 flerkulturell bakgrunn.

Informantene beskriver situasjoner der barn trekker seg unna andre barn på grunn av hudfarge. Det kan skje under lek, når barna skal sitte sammen, eller når de skal holde hverandre i hånden.

Også bursdager blir nevnt. Enkelte barn ønsker ikke at andre skal delta fordi de har en annen hudfarge.

Fortellingene viser hvordan spørsmål om hudfarge og tilhørighet kan dukke opp i hverdagen, også blant de yngste barna.

Voksne blir usikre når rasisme oppstår

Det er ikke bare barnas oppførsel Bjørnaas retter oppmerksomheten mot. Hun peker også på hvordan ansatte reagerer når de møter rasisme i barnehagen.

Ifølge forskeren opplever noen ansatte usikkerhet om hva de bør si eller gjøre. Hun beskriver dette som «berøringsangst», altså at voksne vegrer seg for å ta opp et vanskelig tema.

– Ansatte kan oppleve «berøringsangst» når de møter rasisme mellom barn eller blant kolleger, ifølge Bjørnaas.

Usikkerheten gjelder ikke bare situasjoner mellom barn. Bjørnaas trekker også fram rasisme som kan oppstå blant ansatte i barnehagen.

Hudfarge og forestillinger om å være norsk

Boken tar også opp hvordan barn og voksne snakker om hudfarge og norsk tilhørighet. Bjørnaas retter oppmerksomheten mot forestillinger om hvem som blir oppfattet som norsk.

Temaet handler dermed ikke bare om hvordan barn behandler hverandre. Det handler også om hvordan voksne møter spørsmål om forskjeller, hudfarge og tilhørighet i barnehagehverdagen.

Bygger på erfaringer fra 40 informanter

Bjørnaas’ arbeid bygger blant annet på intervjuer med 40 informanter fra ulike barnehager i Norge. Undersøkelsen gir innblikk i deres erfaringer og beskrivelser av konkrete situasjoner.

Fagboken løfter fram erfaringer som viser hvilke situasjoner barnehageansatte kan møte, og hvordan usikkerhet blant voksne kan gjøre det vanskelig å håndtere dem.