Hjem 2026 Utg 42-29.10.2026 12,5 millioner mot ekstremisme flyttes – kommunene får selv bestemme over pengene

12,5 millioner mot ekstremisme flyttes – kommunene får selv bestemme over pengene

Regjeringen foreslår å flytte 12,5 millioner kroner til ekstremismeforebygging inn i kommunenes rammetilskudd.
Foto: Norges Bank
Regjeringen vil endre hvordan kommunene får penger til å forebygge radikalisering og voldelig ekstremisme. Det kan få betydning for lokale prosjekter over hele landet.
Regjeringen vil endre hvordan kommunene får penger til å forebygge radikalisering og voldelig ekstremisme. Det kan få betydning for lokale prosjekter over hele landet.

Kommuner som tidligere kunne søke om egne penger til å forebygge radikalisering og voldelig ekstremisme, kan miste denne muligheten fra 2027.

I forslaget til statsbudsjett vil regjeringen avvikle den særskilte tilskuddsordningen på 12,5 millioner kroner. Pengene skal i stedet inngå i kommunenes vanlige rammetilskudd.

Det kommer fram i informasjon som Konfliktrådet offentliggjorde 20. oktober om tilskuddsordningene for 2027.

44 prosjekter fikk støtte i 2025

Ordningen har gitt kommuner mulighet til å søke om støtte til lokale tiltak mot radikalisering og voldelig ekstremisme.

I 2025 fikk 44 kommunale prosjekter til sammen rundt 11 millioner kroner gjennom ordningen. Fra 2027 foreslår regjeringen å fjerne den egne søknadsordningen. I stedet skal midlene fordeles gjennom rammetilskuddet, som kommunene bruker til å finansiere sine oppgaver.

Pengene forsvinner ikke – men det gjør øremerkingen

Regjeringens budsjettforslag viser at 12,508 millioner kroner skal overføres til kommunenes rammetilskudd. Forskjellen ligger i hvordan pengene kan brukes. Når en støtteordning er øremerket, må mottakerne bruke midlene til bestemte formål. Rammetilskudd gir kommunene større frihet til å prioritere mellom ulike oppgaver.

De 12,5 millionene fjernes ikke fra kommunesektoren, men kommunene får ikke lenger pengene gjennom en egen ordning for å forebygge ekstremisme.

Endringen betyr også at midlene ikke lenger kan følges på samme måte som når kommunene søker om støtte til bestemte tiltak og rapporterer om bruken.

Ny ordning mot menneskehandel på 45 millioner

Samtidig får Konfliktrådet ansvaret for en tilskuddsordning på 45 millioner kroner til tiltak mot menneskehandel og prostitusjon. Selv om ordningen er ny hos Konfliktrådet, betyr ikke det at staten setter av 45 millioner kroner ekstra til formålet.

Ifølge Justis- og beredskapsdepartementets budsjettforslag flyttes pengene fra en annen budsjettpost. Ansvaret for å forvalte støtten samles hos Konfliktrådet.

Ordningen skal støtte arbeid mot menneskehandel og prostitusjon, men pengene representerer ikke en tilsvarende økning i den samlede statlige støtten.

Fem millioner mer til kriminalitetsforebygging

Regjeringen foreslår også å styrke tilskuddet til kriminalitetsforebyggende tiltak med fem millioner kroner.

Samtidig skal ordningen åpnes for avhopperprogrammer. Dette er tiltak som hjelper personer som ønsker å forlate kriminelle miljøer.

Endringen kommer samtidig med at kommunene etter forslaget får større frihet til å bestemme hvordan midlene som tidligere var øremerket ekstremismeforebygging, skal brukes.

Kommunene får større ansvar for prioriteringene

Dersom Stortinget vedtar budsjettforslaget, vil kommunene fra 2027 få pengene til ekstremismeforebygging gjennom sine ordinære overføringer fra staten.

Kommunene kan fortsatt prioritere tiltak mot radikalisering og voldelig ekstremisme. Men de vil ikke lenger kunne søke om støtte gjennom den tidligere særskilte ordningen.