
Foto: Unsplash
Utlendingsdirektoratet (UDI) har nedjustert forventningene til hvor mange som vil søke asyl i Norge i 2026. Samtidig venter direktoratet flere saker der myndighetene skal vurdere om personer kan miste en oppholdstillatelse de allerede har fått.
Endringene kommer fram i UDIs nye prognose for 2026 og 2027, utarbeidet i oktober. Tallene viser også at direktoratet venter færre søknader om familieinnvandring enn tidligere anslått.
Asylanslaget kuttes med 30 prosent
UDI regner nå med at 2 100 personer fra andre land enn Ukraina vil søke asyl i Norge i løpet av 2026. Tidligere var anslaget 3 000 personer.
Det betyr at direktoratet har redusert forventningene med 900 asylsøkere, tilsvarende 30 prosent. Bakgrunnen er at antallet søknader hittil i år har vært vesentlig lavere enn UDI tidligere la til grunn.
UDI har nedjustert anslaget for ordinære asylsøkere med 900 personer. Samtidig øker forventningene til antallet tilbakekallsaker med rundt 600.
Tallene gjelder ordinære asylsøknader fra andre land enn Ukraina. Personer som søker kollektiv beskyttelse etter flukten fra Ukraina, inngår ikke i dette anslaget.
Venter 600 flere tilbakekallsaker
Mens UDI venter færre nye asylsøknader, går anslaget for tilbakekallsaker i motsatt retning. Direktoratet har oppjustert prognosen med rundt 600 saker sammenlignet med forrige beregning.
Tilbakekall betyr at myndighetene vurderer om en oppholdstillatelse som allerede er gitt, skal trekkes tilbake. Slike saker kan blant annet oppstå når grunnlaget for en tillatelse ikke lenger er til stede, eller når det kommer fram opplysninger som kan påvirke retten til opphold.
UDI oppgir ikke i oktoberprognosen hvilke nasjonaliteter eller typer tilbakekall som ligger bak økningen. Det er derfor ikke mulig å slå fast ut fra tallene alene hvem som vil bli berørt.
Ny instruks kan få følger for afghanere
Økningen i tilbakekallsanslaget kommer samtidig som Justis- og beredskapsdepartementet har gitt UDI nye instrukser om enkelte afghanske flyktninger.
Som Utrop skrev 22. oktober, skal UDI på eget initiativ opprette saker for å vurdere om afghanske borgere med midlertidig flyktningstatus fortsatt trenger beskyttelse i Norge.
Instruksen trådte i kraft 16. oktober. Den gjelder ikke alle afghanere med opphold i Norge. Blant annet er kvinner, jenter, enslige mindreårige under 16 år og personer som allerede har permanent opphold, unntatt.
Departementet krever at UDI vurderer hver enkelt sak. Dersom direktoratet oppretter en sak om opphør av flyktningstatus, kan også behandlingen av søknader om permanent opphold og statsborgerskap bli påvirket.
UDI har imidlertid ikke opplyst i oktoberprognosen om de nye Afghanistan-sakene er årsaken til at anslaget for tilbakekall har økt med rundt 600. Det er derfor ikke grunnlag for å knytte hele økningen til den nye instruksen.
Færre søker om familieinnvandring
Oktoberprognosen viser også en nedgang i forventede søknader om familieinnvandring. UDI har redusert anslaget med rundt 900 søknader sammenlignet med forrige prognose.
Familieinnvandring gjelder blant annet personer som søker om å bo sammen med ektefelle, samboer, barn eller andre familiemedlemmer i Norge.
Til sammen venter UDI rundt 95 000 saker og klager i denne delen av saksbehandlingen i 2026. Det er omtrent 2 000 færre enn direktoratet tidligere hadde regnet med.
For 2027 er anslaget like under 91 000 saker og klager. Nedgangen skyldes særlig at UDI venter rundt 3 000 færre statsborgerskapssaker enn i 2026.
UDI venter fortsatt lave asyltall
UDI peker på flere forhold som kan bidra til at antallet asylsøkere holder seg lavt. Strengere grensekontroll og tiltak for å begrense ulovlig migrasjon i Europa er blant forklaringene direktoratet trekker fram.
Samtidig understreker UDI at utviklingen er usikker. Konflikter og humanitære kriser i blant annet Midtøsten, Sudan og Afghanistan kan føre til at flere mennesker søker beskyttelse.
For 2027 venter direktoratet 3 000 ordinære asylsøkere fra andre land enn Ukraina, men anslår at tallet kan bli så lavt som 1 000 eller så høyt som 8 000.
UDI skal etter planen legge fram en ny vurdering av prognosene i januar 2027.







