
Foto: Gyldendal
Det var ikke en vanlig boklansering. Det var Nusa-feber.
Rundt 600 barn møtte opp på Gyldendalhuset da Antonio Nusa lanserte boka «Alt starter med en drøm». Det var lykkehjul, triksekonkurranse med Karl Freestyle, signering av bøker, drakter og små barnearmer.
Stemningen var både rørende og elektrisk.
At boka allerede går i nytt opplag, sier noe om posisjonen Nusa har fått blant barn og unge. Han er ikke bare en offensiv landslagsspiller med fart, teknikk og gjennombruddskraft. Han er blitt et forbilde.
Barna kom for å se helten sin. Mange dro hjem med en bok.
«Jeg leser egentlig ikke så mye»
Blant barna som møtte opp, ble én kommentar stående igjen:
– Jeg leser egentlig ikke så mye, men dette er obligatorisk lesning.
Setningen sier mye om hvorfor boka treffer. «Alt starter med en drøm» er ikke bare en fortelling om en fotballkarriere. Den er laget som en inspirerende og konkret guide for barn og unge som vil forfølge egne mål – på banen eller ellers i livet. Morgenposten skriver at Nusa i boka tar leseren med fra de første sparkene på løkka til hverdagen som profesjonell fotballspiller på toppnivå.
Boka bygger også på sju konkrete nøkler for å tørre å sikte høyt, holde ut når det butter imot og utvikle både ferdigheter og mental styrke. Samtidig handler den om å være en god venn og lagkamerat.
Fra Langhus til landslaget
Antonio Nusa er fra Langhus i Nordre Follo. Han startet fotballreisen i lokale omgivelser, før veien gikk videre til Stabæk, Club Brugge og RB Leipzig.
I dag spiller han for det norske landslaget og regnes som et av Norges største unge fotballnavn. Morgenposten omtaler ham som en av Norges største fotballstjerner, og skriver at han til daglig spiller for RB Leipzig.
Men portrettet av Nusa handler ikke bare om klubber, mål og overganger.
Det handler også om hva slags forbilde han har blitt. For barna på Gyldendalhuset var han ikke bare en spiller de hadde sett på TV. Han var en levende påminnelse om at store drømmer kan starte på små baner.
Vil gi noe tilbake
Ifølge Morgenposten sier Nusa at arbeidet med boka har vært viktig fordi han ønsker å gi noe tilbake til unge med store drømmer. Han håper boka kan motivere unge til å tro på seg selv og stå løpet ut, også når det butter imot.
Det er nettopp dette som gjør bokprosjektet interessant. Nusa bruker ikke bare sin egen historie til å fortelle om suksess. Han bruker den til å snakke om mål, motgang, trening, ansvar og vennskap.
Boka kombinerer personlige historier fra fotballbanen med praktiske råd og refleksjoner. Leseren får verktøy til å sette tydelige mål, håndtere motgang, ta vare på seg selv og gjøre lagkameratene bedre.
En ny type fotballhelt
Nusa har flerkulturell bakgrunn og tilhører en generasjon unge nordmenn som viser at norskhet kan romme flere erfaringer, familiebakgrunner og identiteter. Han er landslagsspiller, Europa-proff og forbilde – men samtidig en ung mann mange barn kan kjenne seg igjen i.
Det er en viktig del av appellen. Nusa fremstår både stor og nær. Han er stjernen barna vil ha autograf fra, men også en som snakker til dem om hverdagslige ting: å trene, skrive ned mål, være en god venn og ikke gi seg når det blir vanskelig.
Mer enn en fotballbok
«Alt starter med en drøm» er sakprosa for barn, skrevet av Antonio Nusa i samarbeid med Frode Saugestad. Anmeldelsen beskriver boka som en blanding av biografi, motivasjonsbok og mental trening for unge lesere, med temaer som selvtillit, disiplin, lagånd og psykisk helse.
Aftenposten trekker særlig fram Nusas håndskrevne treningsdagbøker fra barndommen. Ifølge avisen skrev Nusa som 12–16-åring ned treningsøkter, mål og refleksjoner for hånd. Det gjør boka til mer enn en fortelling om talent. Den blir også en fortelling om vaner, skriving og bevisst utvikling over tid.
Det gir lanseringen på Gyldendalhuset en ekstra betydning. Når en fotballstjerne får barn som vanligvis ikke leser så mye til å stille seg i kø for en bok, skjer det noe mer enn en vellykket signering.
Leselysten begynner ikke alltid med pensum. Noen ganger begynner den med en helt.
Barna kom for å se helten sin. Mange dro hjem med en bok.
Drømmen blir større når noen viser vei
Antonio Nusa er fortsatt ung. Likevel har han allerede rukket å bli en spiller mange barn ser opp til.
På Gyldendalhuset kom de for å møte fotballhelten. De fikk autografer, bilder, triks og minner. Men mange fikk også med seg noe annet: en bok om å tro på egne mål, og om alt arbeidet som ligger bak en drøm.
For noen kan det bli den første boka de virkelig får lyst til å lese.
Og kanskje er det nettopp derfor Nusa treffer så sterkt: Han viser at drømmen ikke bare handler om å bli proff. Den handler også om å bli trygg nok til å være seg selv.








