Hjem Nyheter Notis Får prosjektmidler til «Muslimsk samtalepartner og veileder»

Får prosjektmidler til «Muslimsk samtalepartner og veileder»

Oslo universitetssykehus og og Sykehjemsetaten vil fra neste år kunne tilby muslimske samtalepartnere.
OUS og Sykehjemsetaten får penger for å kunne gi tilrettelagt hjelp til religiøse minoriteter.

OUS og Sykehjemsetaten har fått tildelingen gjennom dialogmidler fra Barne- og familiedepartementet, og gjør at man kan lyse ut en ettårig prosjektstilling som «Muslimsk samtalepartner og veileder», med tiltredelse fra april 2021.

– Å få snakke med noen om åndelige og eksistensielle temaer eller få tilrettelegging for å få utøve sin tro eller livssyn, er en viktig del av helsetjenesten. Erfaring tilsier at i dagens mangfoldige samfunn er det behov for å åpne opp for en tjeneste som i større grad speiler mangfoldet i befolkningen, melder OUS i en pressemelding.

Tilbyr ritualer

Vedkommende som får jobben skal kunne ha samtaler og tilby ritualer for troende pasienter og pårørende.

– I tillegg vil samtalepartneren kunne undervise og veilede ansatte i møte med muslimske pasienter og pårørende. Den muslimske samtalepartneren og veilederen skal samarbeide tett med prestetjenestene både på OUS og SYE.