Regjeringen positiv til at Norge får et senter for kildebevissthet

– Å øke bevisstheten om informasjonskilder og avsendere er mer presserende enn noen gang, sier administrerende direktør Trine Skei Grande
Norge kan få et nasjonalt Senter for kildebevissthet, med stiftere fra forlagsbransjen, frivillig sektor, mediebransjen og akademia.

Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) presenterte mandag Norges første strategi for å bygge motstandskraft. Her framgår det at regjeringen er positiv til initiativet om at Norge får et senter for kildebevissthet: «Regjeringen vil blant annet vurdere å etablere et nytt senter for kildebevissthet».

Den norske Forleggerforening, Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner (LNU) og Norsk Presseforbund har vedtatt at de ønsker å være blant stifterne. I tillegg har Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) søkt Kunnskapsdepartementet om tillatelse til å gå inn som stifter.

– Å øke bevisstheten om informasjonskilder og avsendere er mer presserende enn noen gang, sier administrerende direktør Trine Skei Grande i Forleggerforeningen i en pressemelding.

Om regjeringen vil etablere senteret, vil det være en del av statsbudsjettet til høsten og komme opp for i Stortinget. Ved et eventuelt vedtak, er planen at det blir etablert som en uavhengig stiftelse.

(©NTB)