- Visste du at jødene feiret påske lenge før Jesu fødsel? - 04.04.2026
- Nyttår året rundt - 01.01.2026
- Høyesterett sier nei til å behandle rasismedommen mot Vigrid-profil - 25.10.2023
Sjefen for Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) Jørn Holme sier de har flere eksempler på personer i ekstreme islamistiske miljøer som er avslørt med falsk ID eller som er i landet som illegale innvandrere.
Politifolk som i årevis har jobbet med utlendingssaker, mener at et realistisk anslag tilsier at 10 000 lever her i Norge med falsk ID. Men ettersom svært lite er gjort for å kartlegge omfanget, er tallet veldig usikkert, skriver Aftenposten.
– I de konkrete sakene PST har avslørt, har vi ikke klart å avdekke at de har begått noe straffbart – ennå. Men vi har overlatt disse sakene til det stedlige politiet. Det er viktig at avsløringer av opphold med falsk ID håndteres som straffesaker, ikke bare som et element i vurderingen av oppholdstillatelse og asyl, sier Holme.







