
Foto: Skjermdump/nfi.no
Bare drøyt 200 av 332 kommuner har så langt rapportert inn sine vedtak om å bosette flyktninger, til tross for at svarfristen var 10. februar, skriver Kommunal Rapport.
Men allerede nå kan det fastslås at målet om å bosette 13.000 flyktninger ikke kommer til å nås, sier Gran.
– Spørsmålet er hvor stort avviket blir. Det vet vi ikke før vi har fått inn flere svar, sier Gran.
Uenigheten er større i kommunene enn før, sier hun.
– Mange viser til økonomien, og at staten bare dekker snaut 90 prosent av kostnadene, sier hun.
De fleste av de største byene som Oslo, Stavanger og Trondheim har sagt ja til det antallet de ble anmodet om. Enkelte kommuner vil ta imot flere enn anmodningen, men mange vil ha færre. Noen av de mindre kommunene har sagt nei til hele anmodningen.
Dersom kommunene ikke vedtar nok plasser til å dekke behovet, må myndighetene vurdere å kontakte kommuner som allerede har sagt ja, og be dem om å vurdere å bosette flere.
– Flere kommuner viser til at det er nødvendig med bedre rammebetingelser for at de skal kunne imøtekomme anmodningen, sier Gran.






