
Foto: Hannu-Pekka Laiho/IFRC
- Norsk Redaktørforening ber om flere svar fra Hans Rustad - 12.10.2026
- Ap-duell om byrådsledervervet i Oslo - 12.10.2026
- PST: Grov vold på nettet kan føre unge inn i radikalisering - 08.10.2026
Beslutningen trer i kraft umiddelbart, opplyser Migrationsverket, som viser til sikkerhetssituasjonen i Afghanistan, der Taliban er på frammarsj.
– Sikkerhetsutviklingen i Afghanistan er urovekkende, men også vanskelig å bedømme. Talibanbevegelsen har i rask takt økt og fortsatt å øke sin territorielle kontroll i landet, sier Migrationsverkets rettssjef Carl Bexelius.
Afghanske myndigheter ba 10. juli om at europeiske land skulle stanse slike tvangsreturer de neste tre månedene.
Norge har foreløpig ikke besluttet å stanse tvangsutsendingen av avviste asylsøkere til landet.
– UDI har kontinuerlig fokus på og følger med på utviklingen av sikkerhetssituasjonen både i Kabul og andre steder i Afghanistan. Vi har en svært forsiktig tilnærming i behandlingen av saker det enda ikke er fattet vedtak i, skriver Utlendingsdirektoratet (UDI) i en epost til NTB.







