Hjem 2026 Utg 16-23.04.2026 UNHCR: Nesten 900 rohingya-flyktninger døde eller savnet i fjor

UNHCR: Nesten 900 rohingya-flyktninger døde eller savnet i fjor

Internt fordrevne rohingyaer i Rakhine-delstaten i Myanmar
Foto: Foreign and Commonwealth Office
2025 var det dødeligste året hittil for rohingyaer som forsøkte å flykte fra Myanmar. Nesten 900 er døde eller savnet på havet, sier UNHCR.
2025 var det dødeligste året hittil for rohingyaer som forsøkte å flykte fra Myanmar. Nesten 900 er døde eller savnet på havet, sier UNHCR.

Over en sjudel av de 6500 rohingyaene som prøvde å flykte i båt, er meldt døde eller savnet i Andamanhavet og Bengalbukta, sier talsmann Babar Baloch for FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR).

Det er den høyeste dødsraten for flukt over hav og sjø i verden, ifølge Baloch.

Ifølge en ny rapport fra UNHCR er halvparten av dem som legger ut på flukt, kvinner og barn, og trenden fortsetter. Hittil i år har 2800 rohingyaer lagt ut på den farlige sjøreisen.

Alvoret illustreres av et forlis i forrige uke, da en overfylt båt som dro fra Bangladesh 28. mars, kantret i høy sjø. 250 mennesker er savnet, og bare ni overlevende er funnet.

Trass i den ekstreme risikoen fortsetter tusener av rohingyaer å flykte i skrøpelige båter fra Cox’s Bazar i Bangladesh eller Rakhine i Myanmar i retning Indonesia og Malaysia.