
Foto: Ilja C. Hendel
Farid Rahimi ble sendt ut av Sunndalsøra og Norge. Nå er han blitt finsk statsborger, og kan fritt besøke bygda.
Farid Rahimi ble sendt ut av Sunndalsøra og Norge. Nå er han blitt finsk statsborger, og kan fritt besøke bygda.
Latest posts by Claudio Castello (see all)
- Flere barn og unge holdes tilbake i utlandet - 03.05.2026
- Vandret til terrorrammet moské - 30.04.2026
- Verdensledere i Oslo advarte mot demokratisk tilbakegang - 30.04.2026
I oktober er Farid imdlertid tilbake på Sunndalsøra på besøk for å treffe bestevennen Johan Sæther.
– Jeg gleder meg veldig til å treffe ham igjen. Jeg husker at pappa og jeg var helt sønderknust da han måtte dra, så nå gleder jeg meg ekstremt mye til å treffe ham igjen, sier Sæther til Aura Avis.
Utsendelsen av Farid, hans bror og familie i 2015 skapte sterke reaksjoner i Sunndal. Familien ble sendt tilbake til Afghanistan, blant annet begrunnet med at guttene ikke hadde god nok tilknytning til Norge.
Farid klarte å flykte fra Kabul en gang til, og kom seg via omveier til Finland, hvor han ble statsborger.
– Han gleder seg veldig til å se hjemmet sitt igjen, og til å møte dem han kjente den gangen, sier Sæther til Aura Avis.






