Slutt for Hvalstad

Over og ut: til høsten legges Hvalstad mottak ned. Virksomheten flyttes til Mysen.
Foto: Foto: Skjermdump/GoogleMaps
Fra 1. oktober vil det ikke lenger være asylmottak på Hvalstad som følge av nyprioriteringer grunnet asylpolitikken.
Claudio Castello
Latest posts by Claudio Castello (see all)

Fordi færre søker asyl i Norge, må UDI både redusere antall mottaksplasser og restrukturere mottakstilbudet. Nå har dette gått utover mottaket på Hvalstad i Asker, skriver budstikka.no.

Fungerende regiondirektør Eirik Eide i UDI forteller at avtalen med transittmottaket på Hvalstad ble sagt opp i april i år, men løper frem til 1. oktober.

Tapte anbudskonkurranse

I forbindelse med reduksjonen ble det utlyst en anbudskonkurranse. To driftsoperatører sendte inn anbud: Hero, som driver Hvalstad-mottaket i dag, og Link, som driver et mottak med 80 plasser for enslige mindreårige asylsøkere i Mysen.

– Vi hadde to erfarne driftsoperatører som begge leverte gode anbud. Nå har vi også fått en kapasitet og struktur som vi kan tilpasse fremtidige endringer i asylankomstene, sier Eide til budstikka.no.

Forsvinningssaker påvirket ikke sluttvurdering

Et problem ved Hvalstad-mottaket har vært at asylsøkere har forsvunnet. Eide avviser imidlertid at forsvinningene fra Hvalstad har noen sammenheng med at Hero ikke får fornyet kontrakten. 

– Beslutningen om hvem som vant anbudet, ble fattet sist torsdag, legger Eide til.

Hero har nå mulighet til å påklage vedtaket i to uker til.