
Foto: Skjermdump/YouTube/Arbeiderpartiet
- UiT feirer Samisk uke - 04.02.2026
- Indira tatt ut til Paralympics - 04.02.2026
- – Frp spiller på rasisme - 03.02.2026
Norsk-syreren er den første med minoritetsbakgrunn som kan bli AUF-leder, ifølge NRK. Oslo AUF derimot har hatt leder med minoritetsbakgrunn.
Hussaini kom til Norge fra Syria som tolvåring. Han sitter som Ap-representant i Ullensaker kommunestyre og i Akershus fylkesting og er tredje vararepresentant fra fylket på Stortinget. For tiden studerer han innovasjon og teknologi ved Universitetet i Oslo.
Hussaini ble trukket med i AUF av en venninne i 2006. Særlig var det antirasisme og klima som engasjerte ham i starten.
– Min familie kom som politiske flyktninger til Norge, og det har alltid vært politiske samtaler rundt middagsbordet, sier han til NTB.
Flyktningbakgrunnen er en styrke
26-åringen mener selv at bakgrunnen som flyktning vil være en styrke hvis han skulle bli AUFs neste leder.
– Jeg er som en hvilken som helst annen norsk ungdom, men har nok med meg en del andre perspektiver om frihet og demokrati i bagasjen. Syria og Norge er to veldig ulike land, sier Hussaini til NTB.






