Hjem Nyheter Nytt Også LDO advarer mot visitasjonssoner

Også LDO advarer mot visitasjonssoner

Likestillings- og diskrimineringsombudet (bildet) advarer om at visitasjonssoner kan øke risikoen for etnisk profilering og svekke tilliten til politiet.
Foto: ldo.no
Likestillings- og diskrimineringsombudet går imot forslaget om å innføre visitasjonssoner for våpenkontroll. Ombudet mener ordningen kan øke risikoen for etnisk profilering og svekke tilliten til politiet.
Likestillings- og diskrimineringsombudet går imot forslaget om å innføre visitasjonssoner for våpenkontroll. Ombudet mener ordningen kan øke risikoen for etnisk profilering og svekke tilliten til politiet.

Likestillings- og diskrimineringsombudet (LDO) advarer mot regjeringens forslag om å innføre visitasjonssoner for våpenkontroll.

I sitt høringssvar til Justis- og beredskapsdepartementet skriver ombudet at det er bekymret for skadevirkningene ordningen kan få. LDO viser blant annet til risikoen for etnisk profilering og diskriminering.

Ombudet mener også at kunnskapsgrunnlaget er usikkert når det gjelder hvor effektivt visitasjonssoner vil være som forebyggende virkemiddel.

– Innføring av visitasjonssoner for våpenkontroll vil medføre økt risiko for etnisk profilering og diskriminering, sier likestillings- og diskrimineringsombud Bjørn Erik Thon.

Frykter svekket tillit til politiet

LDO mener visitasjonssoner kan få negative konsekvenser for tilliten mellom politiet og befolkningen.

Dette kan særlig ramme grupper som allerede opplever å bli kontrollert oftere enn andre. For minoritetsmiljøer kan økt bruk av personkontroller forsterke opplevelsen av forskjellsbehandling.

Ombudet peker på at risikoen for diskriminering må vurderes opp mot det usikre kunnskapsgrunnlaget for om visitasjonssoner faktisk virker etter hensikten.

Les også: NIM advarer mot etnisk profilering ved visitasjonssoner

Vil ha kontrollmekanismer

Dersom visitasjonssoner likevel innføres, mener LDO at det må settes av nok ressurser til tiltak som kan motvirke skadevirkninger.

Ombudet mener også at Politidirektoratet bør utvikle en standard kontrollmekanisme for politidistriktene. Målet skal være å avdekke og forhindre diskriminerende praksis ved personkontroller.

LDO etterlyser i tillegg tiltak som gjør det enklere å klage på politikontroller.

Vil senke terskelen for å klage

Ifølge ombudet bør det undersøkes hvorfor publikum i liten grad bruker klageordningen mot politiet.

LDO mener flere av tiltakene i utredningen bør innføres uavhengig av om visitasjonssoner blir innført. Det gjelder særlig tiltak som kan forebygge diskriminering og etnisk profilering ved politikontroller generelt.