Hjem 2026 Utg 43-05.11.2026 SV vil ta imot 50 ganger så mange kvoteflyktninger som regjeringen

SV vil ta imot 50 ganger så mange kvoteflyktninger som regjeringen

Marthe Hammer sier SV har funnet penger til både flere kvoteflyktninger og økt bistand.
Foto: Morten Brakestad/Stortinget
SV utfordrer regjeringens flyktningpolitikk i sitt alternative budsjett. Partiet har satt av penger til en annen kurs, men varsler vanskelige forhandlinger.
SV utfordrer regjeringens flyktningpolitikk i sitt alternative budsjett. Partiet har satt av penger til en annen kurs, men varsler vanskelige forhandlinger.

SV foreslår at Norge skal ta imot 5.000 kvoteflyktninger i 2027. Regjeringens forslag er 100, noe som betyr at SV ønsker 4.900 flere enn Arbeiderpartiet har lagt opp til.

Kvoteflyktninger er flyktninger som overføres til Norge fra andre land, gjennom samarbeid med blant andre FNs høykommissær for flyktninger, UNHCR. Regjeringen begrunner den lave kvoten med ankomstene fra Ukraina og press på tjenestetilbudet i kommunene.

Mener Norge har rom for flere

SVs finanspolitiske talsperson Marthe Hammer mener Norge kan ta imot flere mennesker som trenger beskyttelse. Hun viser til anbefalingene fra UNHCR.

– Vi mener det er viktig å ta anbefalingene fra FNs høykommissær for flyktninger på alvor, sier Hammer til Panorama nyheter.

Vil styrke kommunene og norskopplæringen

Hammer sier til Panorama at hun har forståelse for at kommunene opplever flyktningmottak som krevende. Hun viser samtidig til at SV foreslår fire milliarder kroner mer i frie midler til kommunene enn regjeringen.

I budsjettet foreslår partiet også 25 millioner kroner ekstra til kommunale integreringstiltak, inkludert norskopplæring. I tillegg vil SV øke støtten til frivillige organisasjoners integreringsarbeid med 30 millioner kroner.

Vil øke bistanden med over fire milliarder

SV vil også øke bistanden slik at den tilsvarer én prosent av bruttonasjonalinntekten, et mål på Norges samlede inntekter. I partiets egen budsjettpresentasjon er økningen oppgitt til om lag 4,5 milliarder kroner sammenlignet med regjeringens forslag.

Partiet foreslår blant annet mer penger til nødhjelp i krigsområder og til demokrati og menneskerettigheter. Det vil samtidig redusere enkelte bevilgninger til fond og næringsrettet bistand.

Hammer sier til Panorama at SV ikke går inn i budsjettforhandlingene med ufravikelige krav. Hun begrunner det med at flere partier må bli enige, og understreker at forhandlingene blir krevende.

Også i sitt alternative budsjett for 2026 foreslo SV å ta imot 5.000 kvoteflyktninger, slik Utrop omtalte 12. november 2025. Forslaget partiet nå har lagt frem, gjelder budsjettåret 2027.