- Visste du at jødene feiret påske lenge før Jesu fødsel? - 04.04.2026
- Nyttår året rundt - 01.01.2026
- Høyesterett sier nei til å behandle rasismedommen mot Vigrid-profil - 25.10.2023
– For en stor del av flyktningene i Løten har kamel vært en del av hverdagen. Mange av dem har levd i nomader hvor kamelen har vært helt sentral, sier Wenche Irene Stenseth i Flyktningtjenesten til Hamar Arbeiderblad.
Det er meningen at innkjøp av de eksotiske dyrene skal kunne skape en kamelbedrift – rettet mot både turisme og produksjon av kjøtt og melk. Ifølge Wenche Irene Stenseth er det et stort marked for kamelmelk, siden dette er vanskelig å oppdrive i Skandinavia.
Det er mange ubesvarte spørsmål ennå, men det er ingenting i veien for at hardføre kamelraser kan hentes til Norge. De tåler å være ute hele året, sier Stenseth til TV 2 Nettavisen.
– Kamelhår er en ekslusiv vare, legger Stenseth til.
Stenseth håper nå at staten vil bidra med støtte for å få gjennomført prosjektet. I første omgang èn million kroner. Hvis staten bidrar, er planen å hente mellom 20 og 30 kameler til Løten kommende høst.
Målsettingen er å lage arbeidsplasser til over 100 flyktninger.
– Vi håper etterhvert at Løten blir like kjent for sin kamelmelk som for akevitten, sier hun til TV 2 Nettavisen.







