
Foto: ANSA
EUs migrasjonskommissær Magnus Brunner bekrefter at Hellas, Tyskland, Østerrike, Danmark og Nederland deltar i samtaler med flere afrikanske land om opprettelsen av såkalte retursentre. Ifølge Brunner skal sentrene overvåkes av EU, FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR) og Den internasjonale organisasjonen for migrasjon (IOM).
Forslaget er en del av EUs bredere strategi for å effektivisere retur av personer som har fått endelig avslag på søknader om internasjonal beskyttelse.
Ny fase i europeisk migrasjonspolitikk
Planene representerer et nytt skritt i en utvikling der europeiske land forsøker å flytte deler av migrasjonsforvaltningen utenfor egne grenser.
EU-kommisjonen argumenterer med at ordningen kan bidra til mer effektive returer og redusere antallet personer som oppholder seg ulovlig i Europa etter avslag på asylsøknader.
Samtidig understreker Brunner at sentrene skal drives i tråd med internasjonale menneskerettigheter og under tilsyn fra internasjonale organisasjoner.
«Retursentrene skal være under europeisk og internasjonal kontroll for å sikre at rettighetene til de berørte personene ivaretas», uttalte EUs migrasjonskommissær Magnus Brunner, i følge AP.
Møter sterk kritikk
Forslaget møter imidlertid betydelig motstand fra menneskerettighetsorganisasjoner og flyktninggrupper.
Kritikere frykter at etablering av retursentre i tredjeland kan føre til redusert rettssikkerhet, svakere juridisk bistand og vanskeligere muligheter for internasjonal overvåking. Flere organisasjoner advarer også mot at personer kan bli sendt til land med begrenset kapasitet til å ivareta grunnleggende rettigheter.
Debatten minner om tidligere kontroversielle planer i Storbritannia og Italia, hvor myndighetene har forsøkt å flytte asyl- og returprosesser til land utenfor Europa.
Del av EUs nye asylpakt
Initiativet kommer kort tid etter at EUs nye migrasjons- og asylpakt trådte i kraft. Reformen innebærer blant annet strengere grensekontroll, raskere behandling av enkelte asylsaker og nye mekanismer for retur av personer uten oppholdsgrunnlag.
Retursentrene kan bli et sentralt verktøy i gjennomføringen av den nye politikken dersom planene får tilstrekkelig støtte blant medlemslandene.
Foreløpig er det ikke offentliggjort hvilke afrikanske land som deltar i forhandlingene med EU-landene.
Bekymring blant flyktningorganisasjoner
Flere flyktning- og menneskerettighetsorganisasjoner mener utviklingen illustrerer en bredere trend der rike land forsøker å flytte ansvaret for migrasjonshåndtering til land utenfor egne grenser.
De etterlyser større fokus på lovlige migrasjonsveier, internasjonalt samarbeid og beskyttelse av mennesker på flukt, fremfor løsninger som kan føre til økt usikkerhet for avviste asylsøkere.








