
Foto: Grazyna Skarpås
KS, Nav og IMDi starter en serie digitale inspirasjonssamlinger for ansatte som arbeider med introduksjonsprogrammet og andre kvalifiseringsløp.
Målet er at kommuner og Nav-kontorer skal lære av konkrete metoder som allerede prøves ut andre steder, i stedet for at hvert sted må utvikle løsningene alene.
Samlingene skjer i etterkant av KS-nettverket «Flyktninger i Jobb» og arrangeres digitalt på Teams.
Arendal skal vise fram mentorprosjekt
Neste samling holdes 25. september og har tittelen «Mentor som katalysator for å få flere i jobb».
Der skal Arendal kommune presentere prosjektet «Mentor som katalysator», som har fått støtte fra IMDi.
Målet er både å bruke kompetansen og erfaringene til flyktninger som bor i kommunen og å rekruttere arbeidskraft som Arendal trenger i årene framover.
– Tanken er at kommunene skal dele det som faktisk prøves ut i praksis, slik at gode løsninger kan brukes flere steder.
IMDi beskriver samlingene som en arena for å dele erfaringer, metoder og gode løsninger mellom kommuner og prosjekter.
Lite norsk og lite skolegang krever andre løsninger
Bakgrunnen for de digitale samlingene er blant annet erfaringer fra kommuner som jobber med deltakere som har svake norskferdigheter eller lite skole- og arbeidserfaring.
For denne gruppen kan veien gjennom ordinære kvalifiseringsløp være lengre.
Tidligere i år presenterte Andøy og Vågan prosjektet «Nye broer til arbeidslivet». Det er rettet mot deltakere med lave norskferdigheter og liten erfaring fra både arbeid og skole.
Prosjektet forsøker blant annet å koble opplæring tettere til arbeidslivet, slik at deltakerne lærer grunnleggende ferdigheter samtidig som de får praktisk erfaring.
Skal lære av det som virker lokalt
Utfordringen er at kommunene har svært ulike arbeidsmarkeder.
Et tiltak som fungerer i en kommune med stort behov for helsepersonell, passer ikke nødvendigvis like godt i en industrikommune eller et område med sesongarbeid.
Derfor kan det være viktig å vite hvilke deler av en metode som faktisk kan overføres til andre steder.
For Arendals prosjekt blir det blant annet relevant å undersøke hvem mentorene er, hvordan de rekrutteres, hvor tett de følger deltakerne og hvordan arbeidsgiverne involveres.







