Fengsles for hatkriminalitet og vold mot baby i Oslo

En mann i 30-årene dømmes til fengsel i elleve måneder for vold og hatefulle ytringer mot en kvinne og hennes spedbarn.
Foto: Joe Gratz
En mann i 30-årene dømmes til fengsel i elleve måneder for vold og hatefulle ytringer mot en kvinne og hennes spedbarn. Hendelsen skjedde på Hovseter i Oslo.

Kvinnen var i fjor sommer ute og gikk med sine fire barn. Babyen på elleve måneder lå i barnevognen. Mannen slo mot vognen og slo også babyen én gang i hodet, ifølge Aftenposten , som viser til dommen.

Babyen ble påført et hematom (blodansamling) i høyre tinning.

Mannen ropte blant annet «jævla somaliere», og det er ingen tvil om at ytringene var hatefulle og diskriminerende, slår retten fast.

Han var også tiltalt for andre forhold, blant annet vold, trusler, å bære kniv på offentlig sted og skadeverk.

Han må til sammen betale 125.000 kroner i oppreisningserstatning til kvinnen og barna.

(©NTB)