
Foto: Eunice Nanzala
- Haloba lanserte ny bok om kunst og poesi - 24.04.2026
- Galvan Mehidi klar med ny standup - 24.04.2026
- Når Furuset blir stemplet, svarer unge med verdighet - 23.04.2026
Lanseringen av Anawana Halobas verk, Jeg vil si deg noe, ble gjort i anledning utstillingen hennes på Nasjonalmuséet.

Lanseringen inneholdt en samtale mellom Anawana og Ugochukwu-Smooth Nzewi (kurator ved MoMAs avdeling for maleri og skulptur), etterfulgt av en paneldiskusjon som diskuterer Halobas verk. Samtalen ble ledet av utstillingskurator Andrea Kroksnes, med Ugochukwu-Smooth Nzewi, Bhavisha Panchia (kurator og forsker basert i Johannesburg) og Zasha Colah (kurator for fjorårets Berlinbiennale).
Haloba har flerårig karriere som kunstner, og vært med på utstillinger i Norge og internasjonalt. Siden 2023 har hun jobbet som førsteamanuensis i samtidskunst ved Statens kunstakademi.
Hun beskriver sin kunstneriske praksis som en pågående undersøkelsesprosess av posisjoner til ulike samfunn innenfor varierte politiske, sosiale, økonomiske og kulturelle kontekster og rammer av ideologisk og post-kolonial natur.
Utstillingen er kunstnerens første separatutstilling.
– Kuratorkonseptet ser henne som en sentral stemme som kombinerer konseptuell og politisk kunstpraksis med storskala installasjoner som henter inspirasjon fra historiske og aktuelle debatter, skriver Nasjonalmuséet i en pressemelding.
Få ukentlig GRATIS nyhetsbrev utrop.no/nyhetsbrev






