Hjem 2026 Utg 24-18.06.2026 Raseideologer og nazi-venner frontes på deportasjonskonferanse i Oslo

Raseideologer og nazi-venner frontes på deportasjonskonferanse i Oslo

Amerikansk innvandringsprofil invitert av Norgesdemokratene til omstridt arrangement.

Den tidligere amerikanske grense- og innvandringslederen Gregory Bovino skulle denne helgen delta på en konferanse om «remigrasjon» i Oslo, arrangert av partiet Norgesdemokratene. Invitasjonen illustrerer hvordan internasjonale ytre høyre-miljøer og innvandringspolitiske nettverk i økende grad knytter bånd på tvers av landegrenser.

Bovino har vært en sentral figur i amerikansk grensekontroll og innvandringspolitikk under Donald Trumps administrasjon. Han ledet flere omfattende aksjoner rettet mot personer uten lovlig opphold i USA, blant annet i Los Angeles og Chicago, og ble av tilhengere omtalt som en av arkitektene bak en strengere innvandringslinje.

Omstridt skikkelse

Den tidligere ICE-toppen har samtidig vært gjenstand for betydelig kritikk. Han mistet sin lederrolle etter en kontroversiell hendelse i Minneapolis tidligere i år, da en person ble skutt og drept under en operasjon gjennomført av immigrasjonsmyndighetene. Hendelsen utløste protester flere steder i USA, og Bovino trakk seg senere tilbake fra tjenesten.

Norgesdemokratene presenterte Bovino som en av hovedgjestene på konferansen «ReMig26», der temaet var remigrasjon. Ifølge partiet handler dette om å redusere innvandringen og legge til rette for at flere innvandrere skal returnere til opprinnelseslandene sine.

Bovino endte imidlertid med å avlyse reisen til Norge på grunn av flyproblemer og logistiske utfordringer. Arrangørene opplyste likevel at han støttet konferansen og håpet å besøke Norge ved en senere anledning.

Filter Nyheters gjennomgang av de annonserte talerne viser at flere av dem knyttes til samarbeid med høyreekstremister. Andre står selv for dehumaniserende retorikk om hele befolkningsgrupper.

Hva betyr «remigrasjon»?

Begrepet remigrasjon har de siste årene fått økt oppmerksomhet i europeisk politikk. Tilhengere beskriver det som en politikk for frivillig eller tvungen retur av innvandrere til landene de eller deres familier kommer fra.

Kritikere mener derimot at begrepet fungerer som en forskjønnende omskrivning av massedeportasjoner og ekskluderende nasjonalisme. Forskere ved HL-senteret og representanter for Antirasistisk Senter har advart mot at ideen bygger på forestillinger om at enkelte etniske og religiøse grupper ikke hører hjemme i Europa.

Del av et internasjonalt nettverk

Konferansen i Oslo samlet flere profiler fra ytre høyre-miljøer i Europa og Nord-Amerika. Blant deltakerne var representanter fra Alternative für Deutschland (AfD) i Tyskland og Alternativ för Sverige. Flere av disse miljøene har de siste årene samarbeidet gjennom konferanser, kampanjer og digitale plattformer med innvandring og demografiske endringer som hovedtema.

Bovino deltok også på den internasjonale «Remigration Summit» i Portugal tidligere i år, et arrangement som samlet aktivister og politikere fra flere europeiske land.

Økende betydning i norsk debatt

Selv om remigrasjon fortsatt er et marginalt politisk standpunkt i Norge, har begrepet fått større oppmerksomhet etter at flere europeiske ytre høyre-partier har tatt det inn i sine programmer.

For forskere som følger utviklingen av høyreekstreme bevegelser, er konferanser som den i Oslo interessante fordi de viser hvordan ideer, strategier og retorikk importeres og tilpasses nasjonale debatter om innvandring og integrering.

Motstandere av konferansen arrangerte demonstrasjoner i Oslo og beskrev arrangementet som et forsøk på å normalisere ideer som tidligere hovedsakelig har vært knyttet til ytterliggående miljøer. Politiet fulgte arrangementet tett på grunn av varslede motdemonstrasjoner.

Konferansen illustrerer hvordan innvandringsdebatten i Europa i stadig større grad påvirkes av internasjonale nettverk og politiske strømninger som strekker seg langt utover de enkelte landenes grenser.