Hjem Meninger Ytringer Få unge i arbeid!

Få unge i arbeid!

Når 15 prosent av unge står uten jobb, er det ikke et individuelt problem – det er et systemproblem, skriver Mah Noor Baig (bildet) i dette innlegget.
Foto: Privat
Arbeidsledigheten blant unge er på sitt høyeste på 20 år. Likevel fortsetter arbeidslivet å etterspørre lang erfaring fremfor potensial. Hvis vi mener alvor med å få unge raskere i jobb, må vi slutte å kreve det umulige av en generasjon som ennå ikke har fått sjansen.
Latest posts by Mah Noor Baig (see all)

Det har vært stort fokus på generasjon Zs jobbsituasjon de siste årene, og mange ideer om hvordan man kan få oss yngre inn i arbeid. Likevel ser utviklingen ikke ut til å gå i riktig retning.

Arbeidsledigheten blant 15–24-åringer var på sitt høyeste i desember 2025, med 15 prosent. Det er et alvorlig signal.

Unge voksne ønsker å bidra med arbeidskraft og erfaring. Vi er yrkesfagelever, bachelor- og masterstudenter, og vi savner tiltak som gir oss reell arbeidserfaring – som deltidsstillinger, praksis og vikariater.

Unge vil jobbe, men får ikke slippe til

Mastergrad eller ingenting?

I dagens arbeidsmarked kreves det mot for å satse på unge og nyutdannede. Ofte oppleves det som om alternativene er enten mastergrad eller ingenting. Må det virkelig være slik?

Mange vil nok tolke dette som sutring. Men for mange unge er dette hverdagen: Søknad sendes, ventetiden begynner, og avslaget kommer.

Når jeg ber om tilbakemelding, får jeg ofte høre at søknaden er god, kvalifikasjonene relevante – men at jeg ikke nådde helt opp fordi andre kandidater har mer erfaring.

Selv om det er vanlig å ansette den mest erfarne, er det også lov å tenke utenfor boksen.

Hvordan skal unge få erfaring, hvis ingen vil gi dem en sjanse?

Mangfold er en styrke – også i alder

La oss slutte å late som om arbeidsplasser bare gjør unge en tjeneste ved å ansette dem. Nyutdannede bringer nye perspektiver, oppdatert kunnskap og andre livserfaringer inn i arbeidslivet.

I et land med 5,6 millioner innbyggere er det en styrke med mangfold – også i alder og erfaring. Enten det gjelder næringsliv, kulturfelt eller finanssektor, er det avgjørende å tenke lenger enn den homogene arbeidsgruppen.

Å gi unge tilgang til arbeid forebygger ikke bare arbeidsledighet, men gjør også bedrifter mer attraktive som framtidige arbeidsgivere.

Uten jobb – ingen trygg framtid

Samtidig blir generasjonen vår bedt om å få barn tidligere. Men de fleste ønsker å etablere et stabilt liv først.

Folk vil ha økonomien i orden før de får barn. Uten trygg jobb og inntekt velger mange å vente. Dermed blir unges utenforskap også et samfunnsproblem på lang sikt.

Uten jobb, ingen trygg framtid

Hva kan gjøres?

Det finnes tiltak som kan gjøre en forskjell. Først og fremst må problemet anerkjennes og synliggjøres.

Prosjekter som Talent Norge, Balansekunst og Music Norway har bidratt til økt bevissthet rundt rekruttering og mangfold i kulturlivet. Slike kurs og modeller kan overføres til flere sektorer.

Videre bør bred rekruttering være et mål i seg selv. Traineestillinger, praksisplasser og midlertidige ansettelser gir unge nødvendig erfaring og håp.

Å ha dette i bakhodet kan føre til flere stillingsutlysninger – og færre situasjoner der unge konkurrerer mot søkere over 30 år med ti års erfaring.

Når tar vi det på alvor?

Avslutningsvis må spørsmålet stilles: Hvis dette bare handler om enkeltpersoners manglende kvalifikasjoner, hvorfor er da ungdomsledigheten på 15 prosent – det høyeste nivået på 20 år?

Når skal vi ta unges arbeidsledighet på alvor?