Ifølge rapporten Internal Displacement: Global Overview of Trends and Developments in 2009 fra Flyktninghjelpens senter for internt fordrevne i Genève, Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC), fortsatte antallet internt fordrevne å stige i fjor, hovedsaklig på grunn av langvarige, interne konflikter.
- Den massive fordrivelsen og det sjokkerende voldsnivået er en trist påminnelse om prisen sivilbefolkningen betaler i væpnet konflikt, sier Elisabeth Rasmusson, generalsekretær i Flyktninghjelpen. – I 2009 ble millioner av mennesker drevet på flukt i konflikter hvor de stridende partene ikke oppfylte sin forpliktelse til å beskytte sivile.
6,8 millioner mennesker ble drevet på flukt bare i løpet av fjoråret; mange flere enn tidligere år, viser rapporten. Det var ikke nye konflikter, men derimot langvarige, interne konflikter som var hovedårsaken til ny internflukt i fjor. I Pakistan flyktet rundt tre millioner mennesker fra den massive militæroffensiven mot Taliban og andre væpnede grupper. I Den demokratiske republikken Kongo ble én million mennesker fordrevet av militæroperasjoner støttet av FNs fredsbevarende styrke, samt angrep fra væpnede grupper. I 2009 var det også stor ny internflukt i Sudan (særlig i Sør-Sudan), Somalia, Colombia, Filippinene og Sri Lanka.
Mange internt fordrevne vendte tilbake til sine hjemsteder da kampene stilnet. Ifølge rapporten returnerte rundt fem millioner i løpet av 2009. - Men i mange tilfeller ble mennesker tvunget til å returnere, eller de hadde ikke noe annet alternativ, påpeker Rasmusson. – Mange kom hjem til ødelagt hus og eiendom, og områder som fortsatt var utrygge.
- Stater må oppfylle sin forpliktelse til å beskytte mennesker på flukt på deres territorium, sier Rasmusson. - Det internasjonale samfunnet må bidra med humanitær hjelp, og støtte en bærekraftig gjenoppbygging av rammede samfunn på lengre sikt.
I mange land hvor væpnede konflikter har tatt slutt har man ikke blitt enige om kontrollen over omstride landområder. Dermed forblir mange fanget i en tilværelse på flukt, også etter at kampene har stilnet, viser rapporten. I 21 land ble mennesker født og vokste opp som internt fordrevne.
Færre kommer til Norge
Utlendingsmyndighetene tror det kommer 5.000 færre asylsøkere til Norge i år enn tidligere antatt. Prognosen justeres ned fra 18.500 til 13.500 søkere.
Prognosen nedjusteres på grunn av nedgangen i tallet på asylsøkere så langt i år. I første kvartal i år kom det 2.448 asylsøkere til Norge, 36 prosent færre sammenlignet med samme periode i 2009 da det kom 3.828 asylsøkere.
I første kvartal 2010 har UDI behandlet 4.674 asylsøknader. Vel 74 prosent (3.467) av søknadene er avslått eller blir ikke behandlet fordi søkeren har vært i et annet europeisk land først. 1.207 asylsøkere, 26 prosent, har fått asyl, opphold på humanitært grunnlag eller beskyttelse i Norge av andre grunner, opplyser UDI.
Flere blir internflyktninger, men få kommer til Norge.
Foto: Flickr/Creative Commons
Utenriks
Flere internflyktninger, færre til Norge
Til sammen 27,1 millioner mennesker var internt fordrevet på grunn av konflikt og vold ved årets slutt, viser en rapport som ble lagt fram av FNs nødhjelpskoordinator, John Holmes, og generalsekretær i Flyktninghjelpen, Elisabeth Rasmusson, i London i forrige uke.
Utenriks
08.02.2012 15:00
Hvilken rolle har kristendommen, islam og buddhismen spilt i den historiske utviklingen av nasjonale og universelle identiteter? Det skal en tverrfaglig gruppe i Wien nå forsøke å finne svaret på.
Les mer 06.02.2012 15:00
Undersøkende journalist Tom Heinemann og hans kone fikk visumnekt av Indias ambassade i København. Flere frykter det har sammenheng med negativ presseomtale av landets tekstilindustri, skriver The Asian Correspondent.
04.02.2012 15:00
– Unge muslimer i Storbritannia har fått større selvtillit når det gjelder å vise frem og hevde sin spesifikke religiøse identitet, sier Ahmed Versi (bildet), redaktør i den britiske avisen The Muslim News.
Les mer 25.01.2012 12:00
Anklager det engelske fotballforbundet og dommerkorpset for å diskriminere utenlandske spillere.
Les mer 24.01.2012 13:00
Mandag kveld stemte det franske senatet for lovforslaget som gjør det straffbart å fornekte folkemordet på armenerne. Tyrkia raser – igjen.
Les mer 20.01.2012 09:00
Norske studentledere og undomspolitkere reagerer på hvordan chilenske ordensmakter har håndtert det siste årets studentdemonstrasjoner. Sammen har de nå sendt et brev med bekymringsmelding til Chiles ambassadør i Norge.
Les mer 18.01.2012 13:00
To tyskere, to ungarere og en østerriksk statsborger skal ha blitt skutt av en væpnet bande, ifølge etiopiske myndigheter.
Les mer 12.01.2012 15:00
Under donorkonferansen for Haiti i mars 2010 lovet verdenssamfunnet 5,5 milliarder amerikanske dollar i 2010 og 2011.
12.01.2012 12:00
Skoler kan nekte elever å bære heldekkende slør i visse situasjoner, slår det svenske skoleverket fast.
Les mer 09.01.2012 15:00
En 21-årig student er nå arrestert etter å ha kommet med svært grove uttalelser på nett om den tidligere Nottingham og Liverpool-spilleren Stan Collymore.
Les mer 05.01.2012 12:00
Israelske turister føler chilenernes vrede etter bekreftelsen om at en israeler kan ha stått bak brann i populær nasjonalpark.
Les mer 04.01.2012 18:00
Skribent Pankaj Mishra bekyldte i en bokanmeldelse den verdensberømte historikeren Niall Ferguson for å reprodusere fordommer fra 20-tallet. Det ble det bråk av.
Les mer 04.01.2012 17:00
Konen til den mistenkte bombemannen bak Bali-angrepet, Umar Patek, er dømt til fengsel av tingretten i Jakarta for å ha oppgitt falsk identitet.
Les mer 03.01.2012 12:00
Storbritannias parlament avviser kravet fra enkelte muslimske politikere om å få servert halalkjøtt i parlamentskantinene.
Les mer 

