Hjem Nyheter Nytt Etterlyser svar om dødsstraff

Etterlyser svar om dødsstraff

Islamsk Råd venter fremdeles på svar fra det europeiske fatwarådet om de skal være for eller imot dødsstraff for homofile.

– Det blir helt feil at Islamsk Råd bare sitter og venter på «dommen» fra det europeiske rådet for fatwa i en så viktig sak. Når de ikke tar klar avstand fra dødsstraff for homofili, viser Islamsk Råd holdninger som er i strid med grunnleggende demokratiske og humanistiske verdier, sier Sara Azmeh Rasmussen til Dagsavisen. Hun er den eneste åpne lesbiske i Norge med muslimsk bakgrunn.

I slutten av november i fjor ba Islamsk Råd Norge det europeiske rådet for fatwa om hjelp til å avgjøre hvilke holdninger norske muslimer skal ha til homofile. Radet behandler prinsipielle spørsmål for muslimer i Europa.

– Det er veldig viktig at vi har det europeiske rådet for fatwa med oss i så vanskelige saker. Jeg er ikke for dødsstraff, men det finnes tekster i islam som enkelte tolker og forstår på forskjellige måter, så derfor trenger vi autoritetens beslutning for å ta et klart standpunkt, sier leder i Islamsk Råd  Senaid Kobilica .

At ikke Islamsk Råd tar avstand fra dødsstraff for homofile sender ut et alvorlig signal til hele det muslimske miljøet, Rasmussen og Kaltham Alexander Lie til Dagsavisen.