
Foto: flickr.com
Tysk sikkerhetstjeneste sjekker nå om Anders Behring Breivik hadde kontakt med navngitte nynazister.
Tysk sikkerhetstjeneste sjekker nå om Anders Behring Breivik hadde kontakt med navngitte nynazister.
Latest posts by Claudio Castello (see all)
- – Komikere kan ikke knyttes til nasjonalitet - 04.05.2026
- Flere barn og unge holdes tilbake i utlandet - 03.05.2026
- Vandret til terrorrammet moské - 30.04.2026
Norske etterforskerne har i følge denne ukas utgave av nyhetsmagasinet Der Spiegel anmodet det tyske sikkerhetspolitiet om å undersøke attentatmannens forbindelser med navngitte høyreekstremister i den sørligste delstaten, Bayern.
Inn til avhør
Statsadvokaten i Augsburg står bak innkallingen av flere navngitte nynazister, som i følge overskriften i brevene de har mottatt, skal forklare seg som vitner “i sammenheng med bombe- og skytevåpen-attentatet i Oslo 22, juli”.
En av dem som politiet fant e-postadressen til på Breiviks PC, er den profilerte nynazisten Roland Wuttke, sjef for Nationaldemokratische Partei Deutschlands' (NPD) lokalavdelinger i halve Bayern.
Wuttke skal i et brev til påtalemyndighetene imidlertid ha avvist å stille til avhør.
– Jeg betrakter innkallingen som propaganda mot partiet, og vet ingenting om attentatene i Oslo, skriver han i brevet, ifølge Der Speigel.