
Foto: nhri.no
- – Språklæring må skje mellom mennesker - 15.09.2026
- Sverige gir 350 000 kr i returstøtte, Norge gir 25 000 - 14.09.2026
- Tzoulis får Hjernerådets forskningspris - 10.09.2026
– Å bekjempe diskriminering og ivareta minoritetsinteresser er en grunnleggende del av menneskerettsvernet, og denne rapporten understreker de særskilte folkerettslige forpliktelsene Norge har overfor samene, kvenene/norskfinnene og skogfinnene. Kommisjonens grundige gjennomgang av fornorskingspolitikken mot disse gruppene er ikke bare avgjørende for å forstå historien, men også for å sikre deres menneskerettigheter i dag, sier NIMs direktør Adele Matheson Mestad via en pressemelding.
NIM har tidligere gjort en grundig undersøkelse av befolkningens holdninger til samer og nasjonale minoriteter i Norge. Negative holdninger til disse gruppene er ofte basert på gamle stereotypier som tidligere ble brukt for å rettferdiggjøre statlig diskriminering gjennom fornorskingspolitikken.
– Kommisjonens forslag om en bred satsing på formidling og tiltak for å styrke kunnskapen om disse gruppenes historie, språk og kultur vil være viktig for å bekjempe og forebygge negative holdninger i dag og fremover, fortsetter hun.







