
Foto: Presse
Et kraftig jordskjelv med styrke 6 rammet den østlige delen av Afghanistan natt til søndag. Ifølge afghanske kilder har mer enn 1124 mennesker mistet livet, over 3251 er skadet, og rundt 8000 hjem er ødelagt. Tallet på døde forventes å stige ettersom redningsmannskaper fremdeles leter etter overlevende i avsidesliggende landsbyer.
Vanskelige redningsforhold
Redningsarbeidet er sterkt preget av de utfordrende geografiske forholdene i de fjellrike områdene i Kunar-provinsen, nær grensen til Pakistan. Mange veier er sperret på grunn av jordras og steinfall, og hjelpen må i stor grad fraktes inn med helikopter. Ifølge FN har dette vært den største hindringen for å nå fram til de hardest rammede.
En representant for FN i Afghanistan beskriver situasjonen slik:
«I de første 24 timene var tilgangen ekstremt begrenset på grunn av gjentatte jordskred og ødelagte veier. Mange områder er kun tilgjengelige via lufttransport.»
Hvorfor så mange døde?
Jordskjelvet hadde en styrke på «bare» 6, men konsekvensene ble katastrofale. Ifølge den libanesiske seismologen Tony Nemer skyldes det både regionens geologi og byggeskikken:
«Den ustabile jorden forsterker rystelsene, og mange hus er bygget i leire uten solid fundament. Det gjør dem svært sårbare når et jordskjelv rammer.»
Humanitær krise
FN anslår at minst 12 000 mennesker er direkte berørt av katastrofen. Mange familier har mistet både hjem, levebrød og pårørende. Samtidig står Afghanistan allerede midt i en alvorlig humanitær krise med tørke og matmangel.
Helsevesenet er presset til bristepunktet. I Jallalabad, hovedstaden i Nangarhar-provinsen, meldes det om overfylte sykehus som allerede før katastrofen hadde daglige kapasitetsproblemer.
Folk i sjokk
Mange overlevende har måttet tilbringe nettene utendørs, uten tak over hodet.
«Vi har mistet alt. Familien min sover under åpen himmel. Vi vet ikke hva som kommer i morgen,» forteller en overlevende fra Nurgal-distriktet til lokale medier.
Andre forteller at de fremdeles hører rop under ruinene, men mangler utstyr til å grave ut de overlevende.
Sonia Ahmadi løfter UNHCRs nødrop
Den afghansk-norske frihetsforkjemperen og aktivisten Sonia Ahmadi delte UNHCRs oppfordring på sin Facebook-side. Hun understreket alvoret i situasjonen og behovet for rask internasjonal hjelp:
«Please help people in Afghanistan! HUNDREDS DEAD. THOUSANDS INJURED. A massive earthquake has struck Afghanistan, compounding years of crisis. Your donation to UNHCR can deliver emergency relief to a family. UNHCR is on the ground with partners. But the need is overwhelming. Please donate now. Every hour counts.»
Ahmadi har i en årrekke engasjert seg for menneskerettigheter og kvinners frihet i Afghanistan. Nå bruker hun stemmen sin til å mobilisere internasjonal støtte for de jordskjelvrammede.
Norge har de siste årene bidratt betydelig til humanitær hjelp i Afghanistan, men mange norske bistandsorganisasjoner melder nå om et økende finansieringsgap.
Kilder:





