
Foto: Saleh Mousavi
- Skrev den bak murene – nå kommer teksten ut fra Norge - 16.09.2026
- Karpe fikk Norge til å synge med. Ikke alle liker det. - 14.09.2026
- «Det andre 11. september: Kuppet verden ikke må glemme». - 11.09.2026
Nobels fredsprisvinner Narges Mohammadi gir i dag ut En kvinne slutter aldri å kjempe – kampen for frihet, demokrati og menneskerettigheter i Iran på Aschehoug forlag.
Boken ble skrevet mens Mohammadi satt fengslet i Iran. Ifølge forlaget ble tekstene først ført ut av fengselet og deretter smuglet ut av landet, med risiko for menneskene som hjalp henne. Aschehoug er primærforlag for den internasjonale utgivelsen, og boken lanseres samtidig i flere land i løpet av høsten.
Skrevet bak murene i Evin
Mohammadi skriver om mer enn ti år i iransk fengsel, lange perioder i isolasjon og kampen mot dødsstraff og undertrykking av kvinner. Hun skildrer også livet til kvinnene hun satt fengslet sammen med og hvordan politisk aktivisme har påvirket forholdet til hennes egne barn.
Boken tar dermed form både som en personlig fortelling og som et vitnesbyrd om flere tiår med kamp for menneskerettigheter og demokrati i Iran. Mohammadi beskriver blant annet arrestasjoner, avhør, rettssystemet og kvinnefellesskapet som oppsto bak murene.
– Denne boken handler ikke bare om meg, sier Mohammadi, og viser til kvinnene hun møtte i fengselet og andre som har kjempet for frihet.
Tekstene måtte ut av Iran
Historien bak selve bokutgivelsen er uvanlig. Mohammadis tekster ble skrevet i fengselet og ført ut før materialet til slutt kom til Norge.
Forlaget sier at den engelske teksten er blitt redigert i tett samarbeid med Mohammadi og Narges Foundation. Det norske forlaget har dermed fått en sentral rolle i en internasjonal utgivelse der forfatteren selv ikke har hatt vanlig frihet til å møte redaktører eller delta fysisk i arbeidet.
Den norske utgaven er oversatt av Inger Sverreson Holmes.
Kan ikke komme til Oslo
Boken ble lansert på på Nobels Fredssenter i Oslo i dag. Mohammadis ektemann Taghi Rahmani og broren Hamidreza Mohammadi skal delta på arrangementet, men forfatteren selv kommer ikke.
Mohammadi sitter ikke i fengslet lenger, men fortsatt får ikke forlate Iran. Hun deltok også med et forhåndsinnspilt videobidrag under Nobel Peace Conference i Oslo tidligere i september.
Forlaget beskriver fraværet hennes som en del av bakgrunnen for hvorfor boken får en spesiell betydning. Forlegger Mads Nygaard sier at det at en fredsprisvinner ikke får reise ut av hjemlandet, understreker betydningen av fri meningsutveksling.
Aktivist og mor
En sentral del av boken handler også om konflikten mellom Mohammadis offentlige kamp og privatlivet. Hun skriver om hvordan menneskerettighetsarbeidet har gjort det vanskelig å være den moren hun ønsker å være for sine to barn.
Hun ble tildelt Nobels fredspris i 2023 for kampen mot undertrykking av kvinner i Iran og for menneskerettigheter og frihet. Da hun mottok prisen, satt hun fengslet og kunne ikke komme til Oslo. Barna hennes mottok prisen på hennes vegne.
Mohammadi har også gjort kampen mot dødsstraff og bruk av isolasjon i iranske fengsler til sentrale deler av sitt menneskerettighetsarbeid. I den nye boken knytter hun disse politiske spørsmålene til egne erfaringer og historiene til andre kvinner hun møtte i fengselet.
Norsk forlag blir utgangspunkt for internasjonal utgivelse
At Aschehoug er primærforlag gjør den norske forbindelsen større enn bare en oversettelse av en allerede ferdig utenlandsk bok. Forlaget opplyser at det arbeider med den engelske teksten sammen med Mohammadi og hennes stiftelse, før boken utgis i en rekke land.
Dermed går tekstene en lang vei: fra et iransk fengsel, via mennesker som hjalp dem ut av landet, til redaksjonelt arbeid i Norge og videre til lesere internasjonalt.
Lanseringen fant sted på Nobels Fredssenter i Oslo i dag klokken 15.







