
Foto: Roosh infektion
Den svenske statsborgeren Ali Namdar er pågrepet i Marokko etter å ha vært etterlyst av både Norge og Sverige.
Ifølge Kripos ble han pågrepet av marokkanske myndigheter i samarbeid med den nordiske politiutsendingen i Rabat. Svensk påtalemyndighet vil be om at han blir utlevert til Sverige.
I Norge er Namdar siktet i flere saker om alvorlig vold. Politiet mener også at han kan ha brukt barn og unge til å utføre voldsoppdrag.
Undersøker om unge ble presset
Kripos undersøker nå om mindreårige kan ha blitt presset eller lurt til å ta på seg slike oppdrag.
Dersom det har skjedd, kan spørsmålet være om noen av de unge ikke bare skal regnes som personer som har begått kriminalitet, men også som mulige ofre for menneskehandel.
Kripos understreker at dette fortsatt undersøkes.
– Vi har sett at han har vært aktiv for å rekruttere personer til å utøve betydelig vold, sier politiadvokat Anja Perminow Stenersen i Kripos i en pressemelding.
Namdar er blant annet siktet i forbindelse med granatangrepet i Pilestredet i Oslo i september 2025, skyting mot et hus i Sarpsborg samme måned og en frihetsberøvelse i Rælingen i november 2025.
Han er også siktet i forbindelse med flere voldsoppdrag som politiet sier ikke ble gjennomført.
Barn kan ha flere roller samtidig
Et sentralt spørsmål i etterforskningen er hvilken rolle de mindreårige har hatt.
Barn og unge som deltar i alvorlig kriminalitet kan selv ha begått straffbare handlinger. Samtidig undersøker politiet om enkelte kan ha blitt utnyttet av personer høyere opp i kriminelle nettverk.
Kripos har tidligere sagt at utnyttelse av sårbare personer til kriminelle oppdrag i enkelte tilfeller kan falle inn under bestemmelsene om menneskehandel.
Utrop har tidligere skrevet om hvordan unge blir rekruttert på nettet til alvorlige voldsoppdrag. Politiet har beskrevet hvordan unge kan bli lokket, presset eller groomet til å utføre vold på vegne av kriminelle nettverk.
Pågrepet etter internasjonalt samarbeid
Kripos mener Namdar har hatt en sentral rolle i det kriminelle Foxtrot-nettverket og vært involvert i organisering av voldsoppdrag i både Sverige og Norge.
Etter at han er utlevert til Sverige, skal norske og svenske myndigheter avklare hvordan de norske straffesakene skal behandles videre.
Kripos peker på at saken også viser betydningen av samarbeid mellom politimyndigheter i flere land. Norge og Sverige har inngått avtaler med Marokko om samarbeid mot alvorlig organisert kriminalitet.







