Hjem Utg 21-23.05.2013 2013-21-Utdanning&karriere – Du må kjenne nordmenn for å lykkes
Næringsetaten i Oslo holder gratis etablererkurs for innvandrere

– Du må kjenne nordmenn for å lykkes

Norge et godt sted å drive bussiness: Mania Khoei, Kassahun Kahsay, Jinesh Mathew, og Pablo Castellanos synes ikke det norske systemet er vanskelig for etablerere med innvandrerbakgrunn. –Jeg har bodd mange år i Spania, og der er situasjonen håpløs. Norge har en stabil økonomi, som gjør det lettere å følge drømmen, fastslår argentiske Castellanos.
Foto: Kristian Mendoza
En av fem gründere har innvandrerbakgrunn, ifølge tall fra SSB. Likevel skaper kulturelle forskjeller og mangel på nettverk utfordringer for mange, mener gründerspirer Utrop snakket med. 
En av fem gründere har innvandrerbakgrunn, ifølge tall fra SSB. Likevel skaper kulturelle forskjeller og mangel på nettverk utfordringer for mange, mener gründerspirer Utrop snakket med. 

– Jeg synes ikke byråkratiet i Norge er så ille. Til tross for at det er mye papirarbeid her så er det veldig enkelt å finne fram til riktig etat og få den informasjonen jeg trenger. I India derimot er det nesten umulig å få veiliedning i det byråkratiske mylderet, fastslår Jinesh Mathew på spørsmål om hva han synes om det norske systemet. 

Vi befinner oss i Næringsetatens lokaler i Oslo sentrum og snakker om gründermulighetene i Norge. Sammen med Kassahun Kahsay, Mania Khoei og Pablo Castellanos har Mathew fullført et gratis etablererkurs for fremmedspråklige. Hovedvekten på det engelskspråklige seminaret lå på det å lære det norske byråkratiet å kjenne, noe Mathew og resten av gruppen Utrop snakket med var fornøyde med. 

– En stor del av etableringsfasen handler jo om å sette seg inn i reglene, så jeg føler jeg fikk godt nok innblikk i hvordan systemet fungerer her, sier han, mens resten av gruppen nikker enig. 

Gunnhild Haugen, direktør i Næringsetaten.
Foto : Kristian Mendoza

Det er utfordringene med å finne jobb som gjør at jeg ønsker å starte for meg selv.

Lettere i Norge
– Norge regnes som et land det er forholdsvis enkelt å starte bedrift i. Næringsetaten skal være med på å gjøre Osloregionen attraktiv for næringsvirksomhet med tanke på etablering. Dette målet når vi lettere gjennom å tilby etablererkurs på flere språk. Her lærer man det viktigste man trenger for å starte bedrift, sier Gunnhild Haugen, direktør i Næringsetaten. 

En av fem er innvandrere
Hele 21 prosent av nyetableringene i Norge gjøres av gründere med innvandrerbakgrunn, ifølge tall fra SSB. Dette tallet inkluderer også norskfødte med innvandrerforeldre. Det er særlig overnattings- og serveringsvirksomhet og transport og lager som har høyest andel innvandrere med henholdsvis 56 og 44,5 prosent. 

Ifølge innvandringsregnskapet utarbeidet av Ny Analyse for Utrop tidligere i år har andelen gründere med minoritetsbakgrunn økt fra 11 prosent i 2002 til 21 prosent i 2011. Det kan bety at mulighetene for jobb øker i flere innvandrergrupper, samt at flere får forbilder som kan vise at det er mulig å lykkes i Norge. 

Nettverk – en utfordring
Imidlertid har gruppen støtt på noen hindre i løpet av tiden i Norge. Alle synes det er utfordrende å bli kjent med nordmenn.

– Som kurslederen sa under seminaret, er dette en essensiell del av det å være gründer i Norge. Nettverk er ekstremt viktig, men jeg føler det ikke er så enkelt på grunn av språkbarrierer og kulturelle forskjeller, sier Khoei. Iraneren har bodd i Norge i to og et halvt år, og ser etter muligheter for å kunne starte for seg selv i nær fremtid. 

– Det er utfordringene med å finne jobb som gjør at jeg ønsker å starte for meg selv. Jeg snakker godt nok norsk, og har brukt mye krefter på å finne meg en jobb her uten å lykkes helt. Derfor vil jeg starte for meg selv, sier hun. 

Bro mellom hjemlandet og Norge
Alle fire har forskjellige gründerdrømmer. Khoei vurderer å spesialisere seg innen smykkedesign. Pablo Castellanos ønsker å jobbe i ernæringsbransjen, mens Mathew og eritreiske Kahsay gjerne vil importere varer fra hjemlandet. Begge mener Norge er tjent med flerkulturelle gründere. 

– Det er jo en del av globaliseringen. Dessuten har vi kunnskaper om kultur og språk som gjør det lett å bygge relasjoner mellom hjemlandet og Norge. Afrika, i likhet med India, er et voksende marked. Så vi ønsker å bruke vår bakgrunn på å fremme handel. Det tror jeg Norge er tjent med, sier Kahsay med et smil.

Fakta 

Etablererkurset for innvandrere:

  • Drives av Næringsetaten, et kommunalt organ som blant annet forvalter byens alkoholpolitikk. 
  • Næringstetaten legger også til rette for at det blir enkelt å etablere bedrifter. Blant annet ved å arrangere temakvelder, kurs og veiledning gratis. 
  • Etablererkurset for innvandrere er et av tilbudene. Disse kursene holdes på flere språk. De planlagte etablererkursene på andre språk enn norsk, er som følger:
     
  • En tirsdag i måneden er det Startup Day på engelsk. De polske, tyrkiske og arabiske kursene går hver over tre dager:
  • To kurs på polsk 10.,11. og 13. juni, samt 11.,12.,14 .november
  • To kurs på tyrkisk 7., 8. og10. oktober  
  • To kurs på arabisk 4., 5. og 7. november