Hjem Nyheter Slår alarm om Italias migrantsenter i Albania
Fikk ikke full tilgang til senteret

Slår alarm om Italias migrantsenter i Albania

Migrantsenteret i Gjadër i Albania drives av italienske myndigheter som del av en femårig avtale mellom Italia og Albania. EU-parlamentarikere sier de ble nektet full tilgang under et besøk.
Foto: ANSA
EU-parlamentarikere sier de ble hindret i å gjennomføre en full inspeksjon av Italias migrantsenter i Gjadër i Albania. Ifølge en italiensk EU-politiker viser interne registreringer seks selvmordsforsøk ved senteret siden midten av mai.
EU-parlamentarikere sier de ble hindret i å gjennomføre en full inspeksjon av Italias migrantsenter i Gjadër i Albania. Ifølge en italiensk EU-politiker viser interne registreringer seks selvmordsforsøk ved senteret siden midten av mai.

En delegasjon fra De grønne/EFA-gruppen i Europaparlamentet besøkte nylig Italias tredjelandssenter for migranter i Gjadër i Albania. Ifølge den italienske EU-parlamentarikeren Cristina Guarda fikk delegasjonen ikke tilgang til cellene, og ansatte skal ha nektet å gi viktig informasjon, blant annet om hvor mange personer som var internert.

Guarda, som representerer den italienske venstre- og miljøalliansen AVS, sier til The Guardian at vitneforklaringer fra personer de fikk snakke med, beskrev en hverdag preget av «limbo og fremmedgjøring».

Hun viser også til et offisielt register over «kritiske hendelser», der det ifølge henne er registrert seks selvmordsforsøk blant personer ved senteret siden midten av mai. Det skal også ha vært andre tilfeller av selvskading.

– Enten vil de skjule sannheten om livsforholdene inne i interneringssenteret, eller så er det noe som ikke stemmer, sier Cristina Guarda til The Guardian.

Del av omstridt Italia-Albania-avtale

Italia åpnet sentrene i Gjadër og Shëngjin i Albania i 2024 som del av en femårig avtale mellom Italia og Albania. Ordningen går ut på at voksne menn som blir plukket opp av italienske myndigheter i Middelhavet, kan sendes til Albania for behandling av asylsøknader eller internering før mulig retur.

Avtalen har vært omstridt siden starten. Italienske domstoler har i flere saker stanset overføringer med henvisning til EU-rett og vurderinger av om opprinnelseslandene er trygge nok for retur. Ifølge The Guardian koster ordningen Italia anslagsvis 130 til 140 millioner euro i året.

Senteret i Gjadër brukes i hovedsak til å holde personer før mulig uttransportering. Det finnes ikke offisielle tall, men The Guardian skriver at senteret antas å huse rundt 70 til 80 personer. Anleggene i Albania er bygget for om lag 1.000 personer, mens den opprinnelige avtalen åpnet for inntil 3.000 til enhver tid.

Reiser nye spørsmål om «return hubs»

Saken kommer samtidig som EU diskuterer og utvikler modeller for såkalte «return hubs», altså sentre utenfor EU der personer uten lovlig opphold kan holdes mens de venter på retur til hjemlandet.

Den nederlandske EU-parlamentarikeren Tineke Strik, som også deltok i besøket, kalte inspeksjonen «svært skuffende og skammelig». Hun sa at delegasjonen ikke fikk data, ikke fikk svar på spørsmål og ikke fikk undersøke cellene ordentlig.

Italias statsminister Giorgia Meloni har tidligere omtalt Albania-modellen som et eksempel andre europeiske land kan følge. Kritikere mener derimot at ordningen viser farene ved å flytte asyl- og returpolitikk ut av EU, særlig når kontrollen med menneskerettigheter og innsyn blir vanskeligere.