
Foto: Pixabay
Minst én migrant i amerikansk immigrasjonsforvaring ble utsatt for tvungen medisinsk behandling under sultestreik etter at Donald Trump innledet sin andre presidentperiode, skriver The Guardian.
Avisen har gjennomgått et dokument fra ICE Health Service Corps, helsetjenesten til US Immigration and Customs Enforcement. Dokumentet ble publisert i februar og omtaler en ikke navngitt pasient som startet sultestreik mellom oktober og desember i fjor.
Ifølge dokumentet ble pasienten utsatt for tvangsbehandling som kunne omfatte tvangsmating, væskebehandling, urinkateterisering eller ufrivillige blodprøver.
Dokumentet viser også at minst sju personer i ICE-forvaring var på sultestreik i februar.
– Dette er en sjokkerende avsløring, sier immigrasjonsadvokat Eunice Cho til The Guardian.
Sultestreik mot forhold i forvaring
Sultestreik har lenge vært brukt av migranter i amerikansk forvaring som protest mot forholdene i interneringssentre. Ifølge The Guardian har flere hundre personer gjennomført sultestreiker ved ulike sentre i USA denne sommeren.
Ved Delaney Hall-senteret i New Jersey deltok minst 300 internerte i en sult- og arbeidsstreik fra mai til juni. Aksjonen førte til demonstrasjoner utenfor senteret og økt nasjonal oppmerksomhet rundt forholdene i ICE-forvaring.
Advokater og rettighetsgrupper har pekt på påstander om sanitære problemer, mangelfull helsehjelp, psykisk belastning og represalier mot internerte som protesterer.
Department of Homeland Security, som har ansvar for ICE, sier i en uttalelse til The Guardian at alle internerte får tre måltider om dagen. Departementet svarte ikke direkte på avisens spørsmål om hvorvidt flere sultestreikende er blitt tvangsbehandlet siden februar.
Krever dommerkjennelse
For at ICE skal kunne tvangsbehandle en person på sultestreik, må myndighetene først be en føderal dommer om tillatelse. Rettighetsadvokater mener likevel at prosessen ofte gir svakt vern for den internerte, særlig fordi mange migranter mangler advokat.
The Guardian skriver at tvangsmating kan innebære at en sonde føres gjennom nesen og ned i magen. Helseeksperter advarer om at dette kan være smertefullt og medføre medisinske komplikasjoner, særlig dersom personen holdes fast eller motsetter seg inngrepet.
Praksisen har tidligere blitt kraftig kritisert internasjonalt, blant annet etter tvangsmating av fanger ved Guantánamo og tidligere saker i ICE-forvaring.
Menneskerettighetskritikk mot forvaringssystemet
Saken føyer seg inn i en bredere kritikk av USAs immigrasjonsforvaring under Trump-administrasjonen. Rettighetsorganisasjoner har lenge advart om økt bruk av internering, dårlig tilgang til advokat, mangelfull helsehjelp og hardere håndheving mot migranter og asylsøkere.
For mange migranter er sultestreik en siste form for protest når andre klagekanaler ikke oppleves som tilgjengelige eller effektive.
Saken reiser derfor spørsmål om hvor langt staten kan gå i å kontrollere kroppen til mennesker i forvaring, og om migranter i amerikanske interneringssentre får tilstrekkelig rettssikkerhet og helsehjelp.








