Hjem Nyheter Ytre høyre frir til skeive etter terrorangrepet i Berlin
AfD bruker angrepet politisk

Ytre høyre frir til skeive etter terrorangrepet i Berlin

Under minnemarkeringen etter angrepet mot Pride i Berlin tok flere avstand fra at terroren brukes til politiske formål.
Foto: metropolico.org
Etter angrepet mot Pride-markeringen i Berlin forsøker ytre høyre i Tyskland å framstille seg som forsvarere av skeive. Klassekampen skriver at angrepet har gitt partiet AfD ny ammunisjon i debatten om islam, innvandring og skeives rettigheter.
Etter angrepet mot Pride-markeringen i Berlin forsøker ytre høyre i Tyskland å framstille seg som forsvarere av skeive. Klassekampen skriver at angrepet har gitt partiet AfD ny ammunisjon i debatten om islam, innvandring og skeives rettigheter.

En 21 år gammel mann med tilknytning til islamistiske miljøer antas å stå bak angrepet mot Pride-markeringen i Berlin, skriver Klassekampen.

Etter angrepet har ytre høyre-partiet Alternative für Deutschland (AfD) forsøkt å bruke saken politisk. Partiet har i flere år kombinert hard islam- og innvandringskritikk med påstander om at de forsvarer tyske verdier og minoriteters frihet.

Nå forsøker partiet også å rette seg mot skeive velgere og skeive miljøer, ifølge Klassekampen.

«Ikke i vårt navn», var budskapet fra flere under minnemarkeringen etter angrepet.

Skeives rettigheter brukes mot muslimer

Saken peker på en bredere europeisk tendens der høyrepopulistiske og ytterliggående partier bruker skeives rettigheter som argument mot muslimer og innvandrere.

Denne strategien blir ofte omtalt som at likestilling og LHBT-rettigheter brukes i en islamkritisk eller innvandringskritisk retorikk.

Kritikere advarer mot at dette kan gjøre skeive minoriteter ekstra utsatte: De kan både rammes av homofobi i egne miljøer og av rasisme eller muslimfiendtlighet i majoritetssamfunnet.

Advarer mot politisk utnyttelse

Klassekampen skriver at flere under minnemarkeringen etter Berlin-angrepet tok til motmæle mot forsøk på å utnytte angrepet politisk.

For mange skeive og antirasistiske miljøer er hovedpoenget at kampen mot homofobi ikke må bli brukt til å peke ut muslimer som kollektiv trussel.

Samtidig har angrepet utløst en krevende debatt om islamistisk ekstremisme, religiøse miljøers ansvar og hat mot skeive.